Prowadzenie biznesu na wsi może się bardzo opłacać – w szczególności gdy stworzony przez nas biznes odpowiada on na potrzeby okolicznych mieszkańców lub nawet całego rynku, zarówno lokalnego jak i nawet globalnego. Odpowiednio zidentyfikowana nisza i prawidłowe dopasowanie usługi lub produktu pozwoli na stworzenie przedsięwzięcia, które nie tylko będzie popularne, ale też dochodowe. Oto nasza lista 25 oryginalnych pomysłów na biznes na wsi, które możesz wcielić w życie już dziś.

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minuty i 30 sekund.

1. Farmy fotowoltaiczne

Ze względu na ambitne plany Unii Europejskiej co do pozyskiwania zielonej energii, coraz większym zainteresowaniem cieszą się farmy fotowoltaiczne. W przypadku gdy posiadamy duży teren lub działkę, która stoi odłogiem, warto zastanowić się czy nie podnająć jej na postawienie fotowoltaiki lub też spróbować wejść w spółkę z inwestorem dysponującym odpowiednim kapitałem.


2. Hodowla owadów 

Jest to temat dosyć oryginalny, natomiast nie da się oprzeć wrażeniu, że to kolejny rynek z gigantycznymi wzrostami na przestrzeni ostatnich lat oraz świetnymi perspektywami na przyszłość. Owady są uważane za bardzo zdrowe źródło białka, a ich uprawa jest uznawana za bardziej ekologiczną i przyjazną środowisku niż np. uprawa bydła. Warto zastanowić się nad pomysłem na hodowlę owadów, gdyż ze względu na jego innowacyjność można postarać się o szereg dofinansowań oraz grantów. Owady mogą być później sprzedawane w całości, bądź jako mączka – dodatek do ciast czy batonów.


3. Winiarnia 

Choć Polska nie słynie z win, to nie wpływa to na rozwój przemysłu winiarskiego, który w Polsce rozwija się z roku na rok coraz szybciej. Powstają liczne uprawy winogron oraz duże winiarnie, a ceny polskich win są nierzadko droższe od chociażby osławionych win francuskich. Widać wyraźną zmianę predyspozycji Polaków, co do kupowanego alkoholu, przez co coraz więcej osób sięga po nasze polskie, rodzime wina. Często jednak klient nie ma zbyt wielkiego wyboru spośród dostępnego asortymentu. Założenie winiarni może być w takim wypadku dobrym pomysłem na biznes, gdyż przy dużym popycie i małej podaży można być pewnym znalezienia odpowiedniej klienteli.


4. Agroturystyka i szkoła gospodarstwa

Pandemia COVID-19 oraz zmiana w podejściu do ekologii, w tym czystości powietrza, bardzo mocno zbliżyły ludzi do natury. Wypoczynek poza dużymi ośrodkami miejskimi, to aktualnie znaczący trend w wyborze odpowiedniego miejsca na urlop. Doskonałym pomysłem wydaje się więc stworzenie przestrzeni do bardziej oryginalnego spędzania urlopu, niż zwykłe wakacje all-inclusive – warto pomyśleć o stworzeniu szkoły gospodarstwa. Polegałoby to na tym, że wczasowicze mieliby zapewniony pobyt, w tym nocleg, jedzenie, a dodatkowo uczestniczyliby w kursach takich jak dojenie krowy czy uprawa roli.

Plusem takiej “szkoły” jest to, że można zaproponować nocleg w niższym standardzie niż w przypadku tradycyjnej agroturystyki, tłumacząc to bardziej realnym poczuciem tego jak pracuje i żyje się na wsi. Całość projektu opierałaby się właśnie na naturalności i chęci oddania tego jak naprawdę wygląda praca i życie na wsi. Taki rodzaj agroturystyki jest szczególnie ciekawą propozycja dla osób, które chcą się wyrwać ze zgiełku miasta spędzić trochę czasu na obcowaniu z naturą. A liczba takich potencjalnych klientów z roku na rok będzie rosła…


5. Uprawa marihuany 

Choć temat może się wydawać nieco kontrowersyjny, to jednak w Polsce jak najbardziej można uprawiać marihuanę po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia, a popyt na tego typu usługi jest bardzo duży. Warto zastanowić się nad tym czy ten “egzotyczny” kierunku byłby dla nas opłacalny – rynek produkcji marihuany rośnie w zawrotnym tempie, a marże są bardzo wysokie. Spora część produkcji w Polsce przeznaczane jest na eksport, co dodatkowo zwiększa szansę większego zysku.


6. Przestrzeń biurowa/coworking 

Zgodnie z aktualnym trendem pracy zdalnej, spowodowanym przede wszystkim pandemią COVID-19, coraz więcej pracowników czy nawet firm pracuje zdalnie. Pracownikom zdarza się jednak, że są zmęczeni ciągłym siedzeniem w mieszkaniu, swoistym zamknięciem w czterech ścianach i jednoczesnym życiem i pracą na małych metrażach. Dobrym pomysłem byłoby połączenie oferty pobytu w małej miejscowości czy na wsi wraz z zapewnieniem przestrzeni do pracy – tzw. biurem coworkingowym lub z trendem pracowniczych nomadów, czyli osób, które często zmieniają miejsce zdalnej pracy, aby obcować z naturą lub odkrywać nowe miejsca i poznać różne kraje.

Taki rodzaj biznesu należy zacząć przede wszystkim od wyposażenia oferowanej przestrzeni biurowo-życiowej w szybki Internet. Problemy z zasięgiem przy korzystaniu z takich “praco-wakacji” będą zmorą każdego gościa i mogą odstraszyć potencjalnych klientów od pracy zdalnej poza miejscem zamieszkania. Ten bardzo oryginalny pomysł mógłby znaleźć bardzo wielu entuzjastów i przynieść wymierne korzyści finansowe. Jeżeli dodatkowo taka przestrzeń biurowa osadzona na wsi, pośród natury oferowałaby atrakcje takie zewnętrzna sauna, czy jacuzzi, to popyt na tego rodzaju wypoczynek połączony z pracą zdalną mógłby być naprawdę spory


7. Produkcja cydru

Choć może to zabrzmieć śmiesznie, to embargo Rosji na polskie jabłka bardzo mocno przyczyniło się do wzrostu popularności cydru. To lekki i orzeźwiający napój, którego sprzedaż rośnie w Polsce z roku na rok, a do jego produkcji wystarczą jedynie jabłka. Jeżeli posiadamy sad, to zamiast liczyć na to, że cena w skupie będzie satysfakcjonująca albo, że nasi partnerzy zaproponują przyzwoitą cenę, sami możemy wykorzystać nasze jabłka do produkcji cydru.


8. Sklep online z wysyłka przetworów

Jedną z trwałych zmian spowodowanych pandemią COVID-19 jest znaczne zwiększenie się liczby ludzi, którzy zamawiają jedzenie przez internet. Praktycznie wszystkie rodzaje produktów możemy aktualnie zamówić online. Przewagą mieszkania na wsi jest dostęp do świeżych produktów, w tym owoców, czy warzyw, prosto od rolników. Naturalne przetwory wykorzystujące produkty prosto z lokalnej farmy, byłyby świetnym chwytem marketingowym, a sprzedawać by je można poprzez własny sklep internetowy lub zakładając konto na Allegro.


9. Suszone kwiaty

Nie każdy o tym wie, ale zainteresowanie kwiatami ciętymi na sucho stale rosło w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Jeśli posiadasz ziemię lub jesteś w stanie ją wydzierżawić, to w takim wypadku możesz zacząć uprawiać kwiaty, suszyć je i sprzedawać do sklepów rzemieślniczych czy bezpośrednio do hobbystów.


10. Dowóz eko do miast

Zgodnie z aktualnymi trendami na świecie ludzie przywiązują coraz większą uwagę do jedzenia bio oraz kupowania świeżych warzyw i owoców – również w Polsce. Zarobki w dużych miastach rosną bardzo szybko i z roku na rok wydajemy coraz więcej pieniędzy na jedzenie, dlatego serwis premium, w którym dowożono by na życzenie świeże produkty bio prosto od lokalnych rolników, mógłby cieszyć się zainteresowaniem społeczeństwa, które coraz większą wagę przykłada przede wszystkim do jakości produktów.


11. Browar

W Polsce od kilku lat królują piwa kraftowe oraz piwa z małych, lokalnych i polskich browarów. Otworzenie małego browaru i warzenie własnego piwa to pomysł, który wymaga wiele pracy, jednak może okazać się wielkim sukcesem. Polskie piwa kraftowe potrafią kosztować dwukrotnie, trzykrotnie lub nawet czasem czterokrotnie więcej niż zagraniczne piwa typu lager. Wiele małych browarów zdecydowało się na pozyskanie finansowania na otworzenie browaru poprzez crowdfunding – czyli finansowanie społecznościowe. Spółka taka znajduje w ten sposób wielu małych indywidualnych inwestorów, którzy w zamian za mały procent udziałów w projekcie wspierają go finansowo. To świetny sposób na otworzenie biznesu bez własnych środków!


12. Zbuduj firmę wokół lokalnych potrzeb wiejskich

Istnieje wiele wyzwań, które są wspólne dla większości małych społeczności wiejskich. Ale każdy obszar ma również unikalne wyzwania lub potrzeby, które nie są odpowiednio zaspokajane. Rozejrzyj się, zidentyfikuj jakiego typu biznesu bądź usługi brakuje w Twojej okolicy i zbuduj biznes wokół tej lokalnej potrzeby. Często takie rozwiązania są bardzo prozaiczne – najbliższa stacja benzynowa jest oddalona zdecydowanie za daleko, na rynku brakuje sklepów lub restauracji otwartych po godzinie 22, czy po prostu obszar cierpi na brak specjalistów, oferujących swoje usługi.


13. Lody w budce

W zależności od wielkości miejscowości w której mieszkamy, można pokusić się o otwarcie budki z lodami. Można serwować wtedy lody własnego wyrobu (lody rzemieślnicze to bardzo widoczny trend), bądź kupować gotowe mieszanki lodowe w postaci proszku lub od większych producentów z okolicy. To biznes sezonowy, który będzie przynosić spore zyski od maja do września, natomiast w pozostałej części roku możemy wykorzystać przestrzeń i lokal do innych celów lub podnająć go komuś innemu.


14. Renowacja mebli

Kup tanio stare zużyte meble, odrestauruj je i napraw, a następnie odsprzedawaj po wyższej cenie. Na wielu obszarach wiejskich dostępnych jest wiele starych i mebli, które po odnowieniu staną się perełkami i znajdą wielu kupców w dużych miastach, którzy będą się zachwycać ich historią oraz wyjątkowością. W tego rodzaju biznesie najlepsze jest to, że wiele osób pozbywa się takich rzeczy za bezcen, byleby tylko nie zajmowały przestrzeni w domach. Co więcej, często takie meble są wyrzucane po prostu na śmietnik, a po odpowiednim researchu możesz łatwo zidentyfikować jakie meble vintage lub retro są poszukiwane na rynku.


15. Współpraca z technologicznymi spółkami

Start-upy, czyli młode nowoczesne spółki technologiczne, bardzo często potrzebują partnerów do współpracy, testując swoje rozwiązania, takie jak np. wykorzystanie dronów do analizy upraw, czy też szukają partnerów do przeprowadzenia badań B+R. Problem z takim biznesem polega na tym, iż bardzo ciężko dotrzeć do konkretnego przedsiębiorstwa, które poszukuje partnera, dlatego też odpowiedni research zajmuje naprawdę sporo czasu. Jednak często pozyskanie takiego partnera może przynieść wiele korzyści, nie tylko finansowych, ale także marketingowych.


16. Obróbka drewna – grawerowanie drewna

Na wielu obszarach wiejskich nie brakuje drewna. Obrobione drewno może być wykorzystywane przede wszystkim do grawerowania – zarówno dużych projektów graficznych jak i małych pamiątkowych tabliczek, czy pudełek. Wystarczy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt do grawerowania i można zacząć produkcję przeróżnych elementów wyposażenia wnętrz, drewnianych szkatułek prezentowych, czy dostosowanych pod potrzeby konkretnej firmy materiałów promocyjnych (np. pendrive’y w drewnianej obudowie, czy spersonalizowane pudełka na wino).


17. Lokalna baza kempingowa

Co zrobić, jeśli posiadasz dużo malowniczych terenów, na których nic nie ma? Jednym z rozwiązań jest stworzenie lokalnego pola kempingowego. Niezależnie od tego, czy byłby to pełny zakres usług wraz z odpowiednim zapleczem, opcją wyżywieniem lub jedynie samym miejscem do rozbicia bazy, to taka lokalna baza kempingowa może być ciekawym pomysłem na wykorzystanie dostępnej i nieużytkowanej przestrzeni.


18. Obróbka palet drewnianych

Palety drewniane, to niemal nieodłączny element każdego transportu typu cargo. Przede wszystkim do tego biznesu można podejść na dwa sposoby – pomyśleć o założeniu fabryki produkującej palety drewniane lub spróbować przerabiać palety drewniane na różnego rodzaje meble czy elementy wyposażenia wnętrz. Takie obrobione palety przeznaczone dla majsterkowiczów, którzy sami chcą stworzyć element wystroju swojego domu lub mieszkania, to także ciekawy pomysł, który można wcielić w życie. Przede wszystkim jednak, taki biznes potrzebuje dużej ilości drewna (lub palet), toteż najlepiej gdy zostanie ulokowany w odpowiednim miejscu – blisko okolicznego tartaku lub firmy przewozowej, która chętnie “pozbędzie” się palet.


19. Lokalny przewodnik turystyczny

Zastanów się co jest wyjątkowego lub nieodkrytego w Twojej okolicy? Jaka jest lokalna historia Twojego miejsca? Wykorzystaj własne doświadczenia lub wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie i zostań lokalnym przewodnikiem, który zapewni lokalnym turystom doskonałą możliwość spędzenia wolnego czasu.


20. Produkcja filmów przy użyciu drona oraz fotografia natury z przeznaczeniem na serwisy stockowe

Piękno natury to idealny temat filmów lub zdjęć, które następnie można oferować w popularnych serwisach stockowych, czyli platformami oferującymi dostęp do wysokiej jakości zdjęć lub filmów za opłatą. Często znajdą się osoby, które potrzebują znaleźć kilkusekundowy fragment pokazujący Twoją okolicę z lotu ptaka, czy też wysokiej jakości zdjęcia. Nie tylko możesz oferować taką twórczość w serwisach stockowych, ale także możesz szukać bezpośrednio firm, które będa zainteresowane taką twórczością. Mogą być to osoby tworzące filmiki na YouTube, lokalne władze, które tworzą film promocyjny danej miejscowości, czy nawet profesjonalne firmy zajmujące się produkcją filmów, programów czy seriali dla najbardziej znanych stacji telewizyjnych. 


21. Lokalny YouTuber 

Zainteresowanie prawdziwymi filmami, tworzonymi przez naturalne osoby pokazujące realne życie na wsi jest szczególnie widoczne w Stanach Zjednoczonych. W Polsce wciąż jednak wydaje się, że nie ma zbyt wielu kanałów w serwisie YouTube, które ukazywałyby życie na roli “od kuchni” – czyli np. jakie dokładnie ma się obowiązki, jak wygląda sianie ziarna itd. Dla niektórych może to się wydawać nudne, trywialne bądź oczywiste – niemniej jednak dla osób, które spędziły całe życie w mieście może tak nie być. Zresztą można spojrzeć na popularność serialu tworzonego przez Amazon wraz z brytyjskim prezenterem Jeremym Clarksonem – Clarkson’s Farm (Farma Clarksona), to absolutny hit, który zdobył serca wielu widzów. 


22. Właściciel stoiska przydrożnego

Jeśli posiadasz działkę, dom lub zidentyfikowałeś idealne miejsce w pobliżu ważnego węzła komunikacyjnego (np. drogi wojewódzkiej, czy lokalnej drogi prowadzącej do popularnej atrakcji turystycznej bądź hotelu) to możesz pomyśleć o stworzeniu przydrożnego stoisko z produktami lokalnymi, aby sprzedawać je przechodniom lub przejeżdżającym samochodom. W szczególności taki pomysł na biznes byłby ciekawy, gdyby oferował lokalne przysmaki, inne lokalne produkty lub owoce czy warzywa “prosto z pola”, co przekonałoby turystów do zatrzymania się i zrobienia zakupów.


23. Hodowla ślimaków

Ślimaki są bardzo ciekawym rozwiązaniem, gdy chcesz założyć hodowlę, jednak poszukujesz małogabarytowego rodzaju zwierzęcia. Co prawda w naszym kraju nie ma zbyt wielu koneserów tego przysmaku, jednak eksport do innych krajów jest bardzo interesującą opcją. 


24. Gospodarstwo ekologiczne

Jednym z najpopularniejszych sposobów na wejście do branży rolnictwa ekologicznego jest uprawa produktów ekologicznych. Jest to podobne do zwykłej uprawy płodów rolnych, jednak w trakcie uprawy nie używa się żadnych chemicznych pestycydów i nawozów stosowanych w konwencjonalnych gospodarstwach. Widoczny trend w ekologicznym podejściu do życia, a przede wszystkim żywność sprawia, że wielu rolników zaczyna przekształcać swoje gospodarstwa pod uprawę ekologicznych produktów.


25. Automatyczna myjnia samochodowa

Jeżeli posiadasz działkę, która jest bardzo blisko często uczęszczanej drogi, to możesz pomyśleć o stworzeniu automatycznej myjni samochodowej. I choć na rynku w ostatnich latach pojawiło się wiele takich rozwiązań, to w małych miejscowościach warto zwrócić uwagę na odległości pomiędzy miejscowościami a myjnią, gdyż być może uda znaleźć się lub nawet posiadasz miejsce, które przyciągnęłoby znacznie większą liczbę klientów (np. Myjnia znajdowałaby się pomiędzy trzema miejscowościami lub w pobliżu ruchliwej drogi o statusie drogi wojewódzkiej). Ten pomysł na biznes ma jedną doskonałą zaletę – myjnie są niemal bezobsługowe, co powoduje, że nie potrzebujesz zatrudniać tam pracownika na pełen etat.