Przygotowaliśmy 63 pomysły na aplikacje mobilne, które możesz wykorzystać budując swój startup. Mamy nadzieje, że pomysły te zainspirują cię do stworzenia nowego rozwiązania, które nie tylko rozwiąże realny problem, ale także odpowie na potrzeby użytkowników.

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 8 minut i 40 sekund.

Lista pomysłów na aplikacje mobilne:

1. Aplikacja społecznościowa dla mieszkańców osiedla

Trudno w to uwierzyć, że nikt jeszcze nie wpadł na ten pomysł i nie wcielił go w życie. Mieszkańcy osiedli mają przecież wiele wspólnych tematów i problemów, takich jak stan klatki oraz przestrzeni wspólnej, współpraca ze spółdzielnią, wycinka drzew, miejsca parkingowe, czy ogólne bezpieczeństwo. Aplikacja mobilna pomagałaby mniejszym wspólnotom mieszkaniowym w wymienie poglądów, wspólnym działaniu na rzecz osiedla, wymienianiu informacji o lokalach gastronomicznych w pobliżu, umawianiu się na spacery z psami czy też ogólnym informowaniu o ważnych wydarzeniach dotyczących danego osiedla, czy konkretnej wspólnoty mieszkaniowej.


2. Aplikacja do wirtualnego przymierzania ubrań

Taki rodzaj aplikacji, umożliwiłby użytkownikom wirtualne przymierzanie ubrań, których kupnem są zainteresowani. Dzięki wykorzystaniu rozszerzonej rzeczywistości, użytkownik mógłby nie tylko sprawdzić, czy dana część garderoby, której zakupem jest zainteresowany będzie mu odpowiadać, ale także mógłby przetestować jak wyglądałaby cała stylizacja. Dzięki wirtualnemu przymierzaniu ubrań, użytkownik realnie oszczędza czas oraz ułatwia kupowanie ubrań online. Koniec z wizytami w ciasnej sklepowej garderobie i czekaniem w kolejce – czy to nie brzmi wspaniale?


3. Wspólne hobby

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się ile jest w osób w waszej okolicy o podobnych zainteresowaniach lub posiadających takie samo hobby? Pomysł na aplikację mobilną jest bardzo prosty – osobom mającym podobne zainteresowania – np. tenis, gra w piłkę nożna, granie w zespole muzycznym, mogłyby się wzajemnie odnaleźć i dobrać, tak aby razem spędzać wolny czas na robieniu tego co się po prostu lubi. Ile razy jesteśmy zmuszeni zrezygnować z robienia z czegoś co kochamy, tylko dlatego, że nie znamy osób które podzielają tą pasję lub nasi znajomi są niedostępni?


4. Aplikacja do wyszukiwania korepetytorów

Taka aplikacja mobilna byłaby przeznaczona dla osób, które poszukują korepetytorów, aby podnieść swój stan wiedzy lub zdobyć nowe umiejętności. Jednocześnie aplikacja do wyszukiwania korepetetyorów pomagałaby samym korepetytorom w pozyskaniu większej liczby uczniów, czy też byłaby miejscem gdzie mogliby oni prezentować swoje usługi. Kategorie można definiować według specjalizacji przedmiotu, lokalizacji, opłat, a uniwersalność tej aplikacji sprawi, że sprawdzi się ona zarówno w przypadku korepetycji udzielanych online oraz offline. 


5. Wedding planner

Rynek weselny, rozwija się niezwykle dynamicznie i niemal ciągle rośnie. Co za tym idzie, przybywa osób, które zajmują się profesjonalnie planowaniem i organizowaniem wesel – takie osoby to tzw. wedding planner. Niemniej jednak taka praca nie jest łatwa – wedding planerzy zajmują się ogromem różnych spraw, począwszy od sali weselnej, cateringu, kwiatów, zaproszeń, czy nawet sukni. Przez to często komunikacja z młodą parą jest problematyczna i chaotyczna ze względu na nadmiar “pilnych” spraw do załatwienia i problemy z podejmowaniem szybkich decyzji. Dlatego też dobrym pomysłem byłoby stworzenie dedykowanej aplikacji, w której wedding planner w odpowiednim miejscu mógł przekazywać odpowiednie informacje przy jednoczesnym dzieleniu się  zdjęciami. Młoda para mogłaby natomiast umieszczać pod każdym wpisem komentarze, a nawet zaprosić do aplikacji swoją rodzinę tak aby wspólnie przedyskutować dany aspekt wesela lub głosować nad najlepszym rozwiązaniem.


6. Aplikacja do grupowego składania się na prezent

Często zdarza się, że zamiast kupić jeden bardzo fajny prezent na wesele, urodziny, czy rocznice, goście kupują mniejsze prezenty lub wręczają pieniądze. Same pieniądze wydają się dobrym rozwiązaniem, gdyż umożliwiają swobodę wyboru i dowolne rozporządzanie zebraną kwotą. Jednak gdy goście decydują się na kupno prezentu, to zwyczajnie stoją przed dylematem kwotowym, a ten sprawia, że osoba obdarowana może otrzymać masę małych prezentów, które po zsumowaniu są równowartością naprawdę porządnego prezentu.  Rozwiązaniem byłaby aplikacja mobilna, w której solenizant lub para młoda umieszczali by prezenty, które chcą sobie kupić np. nowy telewizor, a goście mogliby na ten konkretny cel przelać pieniądze w aplikacji. W ten sposób goście mogliby czuć się docenieni i wiedzieliby, na co konkretnie osoba obdarowywana przeznaczyła pieniądze. Co więcej, taka grupowa zrzutka na prezent mogłaby się odbywać bez wiedzy solenizanta, pary młodej, czyli samego organizatora imprezy – zaproszeni goście mogliby sami wybrać dany prezent i za pomocą aplikacji przyjmować na niego wpłaty. Porządny sprzęt kuchenny zamiast 40 butelek wina… brzmi to bardzo dobrze!


7. Aplikacja do odpłatnego pożyczania

Wielokrotnie zdarza się, że potrzebujemy pilnie jakiegoś narzędzia np. wiertarki, ale jej nie posiadamy. W takiej sytuacji nie opłaca nam się jednak kupić takiego przedmiotu, skoro potrzebujemy go tylko na ten jeden raz. Pomysłem byłoby stworzenie aplikacji mobilnej, która łączyłaby ludzi, potrzebujących danego przedmiotu na kilka godzin lub kilka dni z osobami, które taki przedmiot posiadają i chętnie go użyczą – oczywiście za opłatą. 


8. Inwestowanie w młodych sportowców lub artystów

Powstało już wiele serwisów crowdfundingowych, natomiast jednym z obszarów, który jeszcze nie został wystarczająco dobrze rozwinięty jest inwestowanie w osoby – w tym przede wszystkim w sportowców lub artystów. Pomysł na taką aplikację mobilną prezentuje się następująco: użytkownicy mogą dokonywać wpłat z przeznaczeniem na opłacenie treningów lub wykształcenia sportowca np. piłkarza czy tenisisty, w zamian za udział w jego potencjalnych przychodach z pensji, nagród oraz umów sponsorskich w przyszłości – lub też po prostu przekazywać im małe darowizny, wspierając ich talent bezinteresownie.


9. Aplikacja do szukania gospodyni

Ta aplikacja mobilna pozwala użytkownikom znaleźć gospodynie domowe. Wybór może opierać się na liczbie potrzebnych usług (takich jak gotowanie, pranie, odkurzanie, wyprowadzanie psów). Dużo osób nie ma wystarczającej ilości czasu na dbanie o swój dom czy mieszkanie lub po prostu potrzebują wyjechać na jakiś czas i poszukują osoby, która zajmie się ich dobytkiem. Taka aplikacja pomoże również nieświadomym wartości rynkowej swojej pracy gospodyniom domowym w uzyskaniu godziwych zarobków.


10. Aplikacja skanująca regulaminy

Obecnie wiele programów, aplikacji i produktów wymaga od użytkownika podpisania długiego dokumentu będącego regulaminem. Co do zasady regulaminy zawierają szczegółowe „warunki” umowy, na które musimy się zgodzić jeśli chcemy skorzystać z danego produktu, usługi czy nawet przebywać w danym miejscu. W większości przypadków nie wiemy na co się tak naprawdę wyrażamy zgodę, dlatego że wiele osób nie czyta regulaminów – zarówno tych cyfrowych jak i fizycznych.  Czasami dodawane są budzące wątpliwości prawne, przeczące podstawowym zasadom współżycia społecznego lub po prostu nieuczciwe warunki, czy klauzule, na które osoba niekoniecznie zgodziłaby się gdyby została o nich w odpowiedni sposób poinformowana. Pomysłem jest więc aplikacja mobilna, która może skanować regulaminy i podpowiadać czy nie ma w nich szkodliwych dla osoby wyrażającej zgodę klauzul, czy postanowień umownych.


11. Aplikacja do publikowania ogłoszeń szkolnych i komunikacji z rodzicami

Aplikacja mobilna do publikowania ogłoszeń szkolnych i komunikacji z rodzicami lub między rodzicami byłaby przeznaczona w pierwszej kolejności dla szkół (dyrektorów, nauczycieli), ale także grup rodziców (np. rodziców dzieci z danej klasy, szkoły czy zajęć pozaszkolnych). Zamiast komunikować się za pośrednictwem poczty elektronicznej, szkoły mogą informować rodziców o wszystkim co dotyczy ich dzieci w aplikacji na specjalnej „tablicy”. Rodzice i nauczyciele mogliby nawet przesyłać zdjęcia, filmy i inne pliki, które mogą być ważne dla edukacji dzieci.


12. Aplikacja do zwiedzania ukrytych miejsc

Najpopularniejsze regiony turystyczne  to miejsca znane większości zwiedzających. Ta turystyczna aplikacja mobilna łączyłaby “lokalsów” z turystami i informowała o ukrytych perełkach, które na ogół nie otrzymują uwagi, na jaką zasługują. Za opłatą “lokalsi” mogliby organizować wycieczki do popularnych miejsc w środowisku lokalnym, które znane są jedynie osobom na co dzień mieszkającym w danym regionie lub mieście. 


13. Aplikacja do wyprowadzania psów

Częstym problemem z jakim borykają się właściciele psów, to brak odpowiedniej ilości czasu na długi spacer z psem lub kwestia opieki nad psem pod nieobecność właściciela spowodowaną wyjazdem. Pomysłem który rozwiązałby ten problem jest aplikacja mobilna gdzie właściciele psów mogliby znaleźć osoby, które wezmą psa na długi spacer lub też zaopiekują się nim podczas nieobecności właściciela. Ta aplikacja ma dwa aspekty, bo po pierwsze osoby zajmujące się wtedy psami mogłyby zarobić pieniądze, ale też jeśli z jakichś względów nie mogą mieć psa na stałe, to mieliby olbrzymią przyjemność z obcowania z nimi chociaż przez krótki okres czasu.


14. Utrzymanie uwagi na zajęciach

Pomysłem jest aplikacja mobilna, która pomogłaby uczniom utrzymać koncentrację na lekcjach i studentom na zajęciach. Zarówno zajęcia stacjonarne jak i zdalne są długie oraz wymagają od dzieci skupienia, a niestety nie zawsze nauczyciele są w stanie w angażujący sposób motywować podopiecznych. Dlatego rozwiązaniem byłaby aplikacja, która za pomocą quizów, gier czy konkursów aktywizowałaby uczniów.


15. Komunikacja wewnątrz rodzinna

Duże rodziny często zakładają dziś grupy w popularnych aplikacjach takich jak czaty (Whatsapp), czy w media społecznościowe (grupy na Facebooku), w celu dzielenia się informacjami lub zdjęciami. Po jakimś czasie trudno jest “przescrollować” całą historię konwersacji, toteż zarówno ważne informacje jak i linki, zdjęcia czy filmiki wideo mogą się zagubić. Pomysłem, który rozwiązałby ten problem, jest aplikacja mobilna w postaci „księgi pamięci”, gdzie członkowie rodziny mogliby się komunikować ze sobą oraz umieszczać zdjęcia, segregować je, podpisywać – wszystko po to, aby nie zgubić żadnej z ważnych dla danej rodziny chwil. 


16. Wolontariat korporacyjny

Aplikacja mobilna byłaby jednym z benefitów, jakie firma mogłaby zaproponować swoim pracownikom. W ramach aplikacji, pracownicy mogliby zgłaszać się na jeden dzień wolontariatu w miesiącu i wykonać konkretną pracę dla organizacji charytatywnych, np. schronisk czy domów dziecka. 


17. Aplikacja do konsultacji wideo na żywo na żądanie

Jest to aplikacja mobilna wprowadzająca nowy sposób konsultacji z ekspertami z różnych dziedzin (inżynierowie, opieka zdrowotna, prawo, IT i finanse, edukacja, biznes i przedsiębiorcy) poprzez połączenie wideo lub audio na żądanie (on-demand). Dzięki tej aplikacji użytkownik nie musi wychodzić z domu, aby uzyskać cenne informacje, sugestie, czy porady od doświadczonych konsultantów znajdujących się niemal w całym kraju lub na całym świecie. 


18. Aplikacja do wymiany zabawek

Oczywiste jest, że dzieci szybko nudzą się swoimi zabawkami. W okresie dorastania często zdarza się, że z dnia na dzień najmłodsi potrafią zmienić zainteresowania i zacząć bawić się zupełnie innymi zabawkami. Zamiast kupować nowe zabawki co kilka miesięcy, rodzice mogliby umieszczać swoje zabawki do oddania w aplikacji mobilnej i wymieniać je na inne zabawki. Taki pomysł promuje również ekologiczne podejście, gdyż unika się nie tylko kupowania nowych zabawek, ale także wykorzystuje się posiadane zabawki, które zamiast trafiać do szafy, piwnicy, schowka czy śmietnika, zyskują drugie życie w rękach innego dziecka.  


19. Aplikacja do śledzenia przysług 

Często w rodzinie bądź w grupie znajomych tylko niektóre osoby angażują się w organizację spotkań, gotowanie, sprzątanie czy wyszukiwanie jakichś informacji. Pomysłem jest aplikacja mobilna, która śledziłaby kto i jak wielkie przysługi lub zadania wykonał, tak aby można było udokumentować wkład w życie rodziny czy grupy znajomych i wyegzekwować bardziej sprawiedliwy podział pracy.


20. Aplikacja do recyklingu

Ta aplikacja mobilna, dzięki wbudowanemu rozpoznawaniu obrazu bazującemu np. na sztucznej inteligencji, podpowiadałaby, do którego kosza powinieneś wyrzucić dany produkt. Alternatywnie, prostsza wersja do wykonania, to po prostu aplikacja w której użytkownik wpisywałby nazwę produktu tekstowo i aplikacja odpowiadałby mu gdzie powinien go wyrzucić.


21. Aplikacja do wyszukiwania miejsc na spędzenie wakacji lub urlopu

Ta aplikacja mobilna dzięki wprowadzeniu ulubionej scenerii, preferowanej liczby dni, ulubionych aktywności, budżetu i innych zmiennych pokazywałaby 10 (lub więcej) najlepszych miejsc, w których użytkownik powinien spędzić wakacje lub krótki urlop.  Ten pomysł mógłby również uwzględniać dodatkowe zmienne takie jak atrakcje dla dzieci czy możliwość uprawiania konkretnego sportu, wilgotność, czy nawet czystość powietrza. Ogranicza was tylko kreatywność i umiejętność odpowiedniego dopasowania zmiennych do pokazywanych wyników. 


22. Aplikacja do wyszukiwania i wprowadzania kuponów rabatowych, uzyskiwania zniżek lub obliczania faktycznie zaoszczędzonej kwoty

Ta aplikacja mobilna umożliwiałaby przeszukanie dostępnych kodów rabatowych lub kuponów, a następnie automatyczne zastosowanie dostępnego kuponu lub oferty online. Alternatywnie, aplikacja po wklejeniu linku do produktu pokazywałaby także najniższą cenę produktu w porównaniu do tej, z wprowadzanego linku lub informowałaby jaki procent faktycznie zaoszczędzimy kupując produkt w danym sklepie w porównaniu do innych ofert dostępnych w Internecie. 


23. Skonsultuj się z dietetykiem

Ta aplikacja mobilna pozwalałaby skonsultować się z dietetykami dostępnymi w aplikacji. Dzięki aplikacji można byłoby się umówić na sesje godzinowe lub zadawać krótkie spontaniczne pytanie – „czy mogę zjeść gofra” albo „czy mogę przy mojej diecie zjeść lody” – oczywiście po wcześniejszym wprowadzeniu “backgroundu” dietowego do aplikacji. 


24. Skonsultuj się z prawnikiem

Aplikacja mobilna, w której moglibyśmy uzyskać natychmiastową i relatywnie tanią pomoc prawną do nieskomplikowanych zdarzeń w codziennym życiu, które wymagają konsultacji prawnej. Pomysł wynika z potrzeby uzyskania natychmiastowej informacji, co użytkownik może zrobić w danej sytuacji lub jakie ma prawa jako konsument. Wielokrotnie czujemy się oszukani w życiu, ale nie korzystamy z pomocy prawników, gdyż nie mamy na to czasu lub obawiamy się horrendalnych kosztów – ta aplikacja odpowiadałaby na potrzebę przy jednoczesnym rozwiązaniu podstawowych problemów. 


25. Aplikacja przypominająca o piciu wody

Większość ludzi nie pije wystarczającej ilości wody – jest to niezaprzeczalny fakt. Dzięki systemowi przypomnień, alertów  i pochwał za realizację zadań, użytkownik mógłby pilnować się i wypijać zalecaną dzienną ilość wody. 


26. Aplikacja do poszerzania kompetencji

Coraz więcej ludzi skupia się na nauce nowych rzeczy lub umiejętności, aby zdobywać szersze doświadczenia życiowe, poszerzać swoje horyzonty i posiadany wachlarz umiejętności, a w efekcie po prostu lepiej zarabiać. Możesz wykorzystać ten trend i stworzyć aplikację mobilną, która pomoże użytkownikom m.in, uczyć się nowych języków, podnosić kompetencję w IT, czy w marketingu internetowym. Zaletą tego pomysłu i jego wyróżnikiem byłby fakt przeznaczania na to określonej ilości czasu – 5, 10, 20 czy 30 min dziennie – czyli tyle czasu ile można spędzić chociażby w komunikacji miejskiej. Przykładowy slogan – “Poszerz wiedzę w 30 minut – gdziekolwiek jesteś!”


27. Aplikacja do karaoke

Zapewne znacie osoby, które są niespełnionymi piosenkarzami lub samemu podśpiewujecie pod prysznicem lub w samochodzie. Dzięki aplikacji mobilnej do karaoke, użytkownik mógłby śpiewać i używać specjalnych filtrow, tak aby brzmieć jak różnego rodzaju wykonawcy (może zostaniesz kolejnym T-Painem). W przypadku nagrywania filmów podczas wykonywania utworów, moglibyście zastosować specjalne filtry, które urozmaicą oglądanie danego wykonania. Taka aplikacja to także świetne miejsce dla śpiewaków-amatorów do zdobycia pierwszy fanów.


28. Aplikacja wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość (Augmented Reality), która pomaga zaprojektować pokój

Jedną z obaw przy zakupie mebli lub dowolnego elementu wyposażenia wnętrz jest to, czy produkt będzie pasował do Twojego pokoju i w którym miejscu będzie wyglądał najlepiej. Pomysł to aplikacja AR (augmented reality, rozszerzona rzeczywistość), która pomaga stworzyć stylizację wyposażenia wnętrza (np.  pokoju), dzięki umożliwieniu użytkownikowi umieszczaniu modeli 3D przedmiotów lub mebli bezpośrednio na obraz z kamery telefonu. Dzięki temu, użytkownicy będą mogli na własne oczy przekonać się jak połączenie danego mebla lub przedmiotu będzie faktycznie wyglądało z dotychczasowym wyposażeniem znajdującym się w pomieszczeniu. Aplikacja może współpracować z różnymi witrynami handlowymi i ułatwiać użytkownikowi zamawianie produktów bezpośrednio z aplikacji.


29. Aplikacja do skanowania dokumentów i zmieniania w pdf

Aplikacja mobilna dzięki której unikniemy zakupu skanera w przypadku potrzeby zeskanowania dokumentów. Skanowanie dokumentów w aplikacji i zapisywanie ich w pdf lub pliku graficznym może pomóc w bezpiecznym przechowywaniu ważnych dokumentów, takich jak rachunki, dokumenty, notatki, itp. w pamięci smartfona. Ten pomysł na aplikację przyda się szczególnie zabieganym osobom, które potrzebują “na wczoraj” zeskanować i wysłać dokumenty.



30. Kontrola stanu zdrowia i aplikacja do tworzenia planów żywieniowych

Aplikacja mobilna, która sprawdza codziennie Twoje zdrowie np. dzięki monitorowaniu wpisywanej wagi, ciśnienia, pulsu, samopoczucia. Dzięki takim danym, aplikacja sugeruje odpowiednie posiłki, które powinno się spożywać, w dopasowaniu do aktualnego stanu naszego zdrowia. Aplikacja pokazuje liczne przepisy na pełnowartościowe, zdrowe posiłki, które są zamieszczane przez profesjonalnych kucharzy-blogerów w konsultacji np. z dietetykami. Aplikacja umożliwia dostosowanie przepisów, by były zgodne ze stanem zdrowia użytkownika. Jeśli użytkownik ma problemy z sercem, polecane będą przepisy wykorzystujące składniki, które pozytywnie wpłyną na jego pracę. Pomysł można również wykorzystać do współpracy z sieciami spożywczymi, aby dostarczać zdrowe produkty online bezpośrednio z poziomu aplikacji mobilnej i przepisów.


31. Aplikacja do śledzenia transportu miejskiego

Mieszkańcy metropolii są w dużym stopniu uzależnieni od autobusów, tramwajów, metra czy pociągów, aby dotrzeć do celu. Niestety komunikacja miejska potrafi się spóźnić – a Ty nie wiesz, czy powinieneś poczekać, czy rozważyć alternatywny sposób dotarcia do celu. Takie sytuacje są niezwykle uciążliwe i bardzo często stresujące. Pomysłem jest aplikacja mobilna do śledzenia transportu publicznego, która mogłaby udostępnić dokładne miejsce w którym aktualnie znajduje się dany środek transportu, więc jeśli się spieszysz, możesz skorzystać z alternatywy – taksówki, Ubera, czy innego środku komunikacji miejskiej.



32. Aplikacja do nauki języków

Aplikacja mobilna do nauki języków, która w kilku lekcjach pomaga nauczyć się podstaw języka dla osób przyjeżdżających do danego kraju, tak aby niemal natychmiastowo ułatwić mu komunikację z mieszkańcami. Aplikacja może posiadać różne poziomy trudności, przy czym pierwszy poziom może zawierać absolutne podstawy jak alfabety i podstawowe litery, a poziom zaawansowany konkretne rozmówki. Aplikacja może wykorzystywać głos, aby użytkownicy wiedzieli, jaka jest wymowa konkretnych słów. 


33. Aplikacja do tłumaczenia głosowego

Jednym z głównych problemów podróży za granicę jest nieznajomość języka używanego w odwiedzanym kraju oraz trudności w porozumiewaniu się z mieszkańcami. Rozwiązaniem jest aplikacja mobilna, która może tłumaczyć Twój głos w czasie rzeczywistym. Słowa można wypowiedzieć do telefonu, a następnie zostaną przetłumaczone one na wybrany język. Co szczególnie może wyróżnić taką aplikacje? Przede wszystkim skupienie się na niszowych językach, umożliwienie korzystania z aplikacji w trybie offline (bez WiFi czy transmisji danych) lub będzie w stanie tłumaczyć całą konwersację – zarówno użytkownika jak i jego rozmówcę.


34. Aplikacja do serwisowania rowerów i hulajnóg elektrycznych

Aplikacja mobilna umożliwiająca błyskawiczne serwisowanie rowerów lub hulajnóg elektrycznych. Przewóz rowerów, czy hulajnóg elektrycznych nie jest łatwy ani przyjemny, szczególnie jeśli nie ma się odpowiednio dużego samochodu. Aplikacja mobilna może zapewnić odbiór i dowóz w modelu door-to-door, wraz z wbudowany systemem zarządzania serwisem, który umożliwia skrócenie czasu oczekiwania oraz inteligentniejszą alokację zasobów ludzkich.


35. Aplikacja do nagrywania połączeń

Wiele osób pada dziś ofiarą telemarketerów, nękania, dowcipnych rozmów, czy też phishingu. Pomysłem na rozwiązanie tego problemu jest aplikacja, która automatycznie mogłaby nagrywać takie połączenia i zapisywać numer. Jeśli dojdzie do połączenia uznanego za spam, aplikacja nagra połączenie, aby mieć potwierdzenie, że użytkownik padł ofiarą pishingu lub nieśmiesznego żartu.


36. Aplikacja zeskanuj i kup

Tego typu aplikacja mobilna pozwoliłaby na zeskanowanie przedmiotu przy wykorzystaniu aparatu w telefonie, którego zakupem jest zainteresowany użytkownik i natychmiastowe wyszukanie przedmiotu w dowolnym sklepie internetowym. Dzięki temu pomysłowi oszczędziłoby się przede wszystkim czas, ale także pieniądze. Wyobraź sobie coś na wzór Shazama dla produktów fizycznych.


37. Mapa nawigacyjna centrum handlowego

Aplikacja mobilna w postaci cyfrowej mapy nawigacyjnej centrum handlowego, wraz z możliwością nawigacji do poszukiwanego sklepu. Dzięki temu, użytkownik posiadałby wirtualnego przewodnika po danym centrum handlowym, a centrum handlowe zyskałoby kanał komunikacji z klientem czy marketingu konkretnych ofert lub promocji w sklepach.  Ten pomysł byłby szczególnie przydatny w większych centrach handlowych, gdzie za pomocą aplikacji użytkownik mógłby także monitorować status zamówienia w restauracji, zabookować stolik, zaznaczyć swoje miejsce parkingowe, opłacić parking, czy dokonać zakupu karty upominkowej. 


38. Aplikacja fitness

Aplikacja mobilna ukierunkowana na prowadzenie zdrowego stylu życia, skierowana do osób dbających o zdrowie i kondycję fizyczną. Aplikacja byłaby wyposażona w kilka wykresów, które pomogą użytkownikowi zarządzać ogólnym stanem zdrowia, takim jak waga, cukier, tętno, ciśnienie krwi itp, dzięki integracji z inteligentnymi zegarkami lub opaskami.  Do dyspozycji użytkownik można oddać także indywidualne plany posiłków, długofalowe plany żywieniowe, czy przede wszystkim – indywidualne plany treningowe. Aplikacja może posiadać zintegrowaną funkcję czatu, która pozwoli użytkownikom rozmawiać z dietetykiem lub trenerem, czy też umożliwi wspólne motywowanie się z innymi osobami.


39. Aplikacja lojalnościowa

Aplikacja mobilna dla restauracji, sklepów odzieżowych, sklepów spożywczych, piekarni. Pomysł polega na tym, że każdy z tych punktów mógłby proponować w aplikacji cyfrową kartę lojalnościową, dzięki czemu klienci chętniej by przychodzili w dane miejsce i byliby mu bardziej wierni. Po 5 czy 10 wizytach lub po przekroczeniu określonej sumy zakupów, klienci dostawaliby rabat lub darmowy produkt.


40. Aplikacja do transport sharingu

Potrzebujesz na wczoraj dostarczyć niezwykle ważne dokumenty do klienta oddalonego o kilkaset kilometrów? Zapomniałeś bagażu, a za kilka godzin masz lot? A może chcesz szybko dostarczyć przesyłkę o nietypowych rozmiarach? Zapewne znajdzie się osoba w Twoim mieście, która za kilka godzin rozpocznie swoją podróż niemal w tym samym kierunku – czemu nie poprosić ją aby przy okazji zawiozła “przesyłkę” za odpowiednim wynagrodzeniem? Taka aplikacja łączyłaby osoby pilnie potrzebujące przewiezienia przedmiotu z osobami, które zmierzają w podobny – do miejsca docelowego przesyłki – kierunek i mogą odpłatnie “podrzucić” przesyłkę pod wskazany adres. 


41. Aplikacja do rekomendacji żywności

Aplikacja mobilna z rekomendacjami potraw lub poszczególnych produktów pokazuje sugestie osób, które lubią odkrywać nowe smaki przy jednoczesnej weryfikacji składu i jakości produktów lub lokali gastronomicznych, które je serwują. Celem aplikacji byłoby wytworzenie grupy ekspertów i tzw. foodies. Takie osoby publikowałyby recenzje i rekomendacje produktów, składników, czy konkretnych potraw w restauracjach – dzięki temu użytkownicy z łatwością mogliby poszerzać swoje kulinarne horyzonty nie tylko w Polsce ale i na Świecie. 


42. Wyszukiwarka miejsc parkingowych

Ta aplikacja mobilna umożliwiałaby użytkownikom znalezienie wolnych miejsc parkingowych w określonej lokalizacji. Aplikacja może korzystać z GPS, kamer internetowych, lokalizacji i danych parkingowych w czasie rzeczywistym zbieranym od użytkowników, aby znaleźć wolne miejsce parkingowe tak szybko, jak to tylko możliwe.


43. Aplikacja do rezerwacji stolika w restauracji

Potrzebujesz prywatnego i ustronnego stolika na randkę lub centralnego stołu w centrum wydarzeń? W restauracjach bardzo trudno jest uzyskać informacje o dokładnym umiejscowieniu stolika, szczególnie gdy rezerwujemy go przez telefon. Dzięki umożliwieniu graficznej prezentacji układu stolików w danej restauracji  wewnątrz aplikacji mobilnej, użytkownik może wybrać konkretne miejsce lub stoliki i zarezerwować je na określony czas.


44. Wirtualne grupy studenckie do wspólnej nauki

Studenci mogą spotykać się w wirtualnej przestrzeni (odpowiednik forum, grupy, czy nawet videochat) i przygotowywać się  wspólnie do egzaminów. Dzięki temu studenci nie tylko integrują się w z innymi studentami, ale także mogą odpowiednio podzielić obowiązki i o wiele lepiej przygotować się do egzaminów. Aplikacja może zapewnić studentom lub uczniom np. materiały do ​​nauki, narzędzia, pomoce do dyskusji, przewodniki oraz dodatkowo może posiadać specjalne funkcje organizowania różnych pokojów czy zadawania pytań i moderowania ankiet.


45. Aplikacja do skanowania produktów

Nikt nie lubi czekać w długiej kolejce w sklepie detalicznym. Dzięki takim markom, jak Amazon, które wprowadzają sklepy samoobsługowe, tego typu aplikacje mobilne będą coraz częściej wykorzystywane. Aplikacje do skanowania produktów pozwalają użytkownikom błyskawiczne skanowanie produktów na telefonie w trakcie zakupów, następni dokonanie płatności bez korzystania z kasy.


46. Aplikacja do edycji wideo

Korzystanie z mediów społecznościowych odnotowuje tendencję wzrostową, nawet jeśli zmieniają się preferencje dotyczące popularnych aplikacji społecznościowych. Coraz więcej osób “transmituje” swoje życie osobiste w mediach społecznościowych w formacie wideo. Dotyczy to nie tylko dzielenia się filmikami ze znajomymi, ale także wykorzystuje się materiały wideo do celów marketingowych. Dlatego też takie posty muszą zawsze wyglądać profesjonalnie i przyciągać uwagę. Pomysłem jest specjalna aplikacja mobilna, która pozwala użytkownikowi uzyskać profesjonalnie wyglądający krótki film wideo bez specjalistycznych umiejętności.


47. Propozycja prezentu przyjaciela

Ta aplikacja mobilna może przeglądać całą historię profilu społecznościowego Twojego przyjaciela, a także rozmowy między Wami tak, aby zaproponować najlepszy pomysł na prezent dla znajomego na podstawie zamieszczonych przez niego treści.


48. Aplikacja do przewozu towarów

Wiele osób często zmaga się z wnoszeniem ciężkich mebli i elementów wyposażenia do mieszkania, czy też znoszenia ich do piwnicy. Wszelkie przeprowadzki lub remonty często wymagają obecności dodatkowych osób, które pomogą nam coś przenieść lub przetransportować. Z pomocą przychodzi aplikacja mobilna do tego typu transportu i przewozu rzeczy, która mogłaby stać się „Uberem” dla przeprowadzek i wszelkiego rodzaju remontów.


49. Aplikacja „powiedz mi co ugotować”

Ta aplikacja mobilna uwzględnia wszystkie warzywa, przyprawy i inne produkty spożywcze w mieszkaniu lub w lodówce, a następnie na podstawie tego sugeruje, co możesz przygotować w domu. Taka aplikacja mogłaby zawierać instrukcje, jak przyrządzić konkretną potrawę z dostępnego przepisu, umożliwiać komunikację głosową za pomocą asystentów głosowych (Alexa, Google Assistant), czy też dostosowywałaby posiłki pod konkretne nawyki żywieniowe. 


50. Aplikacja społecznościowa dla samotnych rodziców

Jest to jeden z najlepszych pomysłów na aplikacje, który będzie popularny na przestrzeni 2021 i 2022 roku. Koncepcja polega na dopasowaniu samotnych rodziców o podobnych zainteresowaniach i dzieci w tej samej grupie wiekowej w celu dzielenia się przemyśleniami, poradami dla rodziców, wskazówkami, a nawet umożliwiałaby umówienie się na randkę. 


51. Aplikacja mobilna do alertów o wygaśnięciu gwarancji

Ta aplikacja mobilna informuje, czy zakupione przedmioty znajdujące się w Twoim domu zbliżają się do końca okresu gwarancyjnego. Dzięki aplikacji można byłoby także zapisać wszelkie informacje odnośnie potrzeby regularnej wymiany części, daty okresowego badania stanu instalacji (np. sprawdzenia piecyka gazowego) czy też wymiany baterii.


52. Aplikacja przypominajka

Ile razy zdarza nam się wyjść z domu i nie być pewnym czy zamknęliśmy drzwi, okna lub czy wyłączyliśmy żelazko… Pomysłem jest aplikacja mobilna, która wiedząc o naszym wyjściu (np. z kalendarza) zadałaby serię pytań „czy wyłączyłeś…”, tak aby użytkownik był spokojny i nie martwił się o tym, że zapomniał czegoś wyłączyć, zamknąć lub zakręcić. Dodatkowo, dzięki odczytywaniu informacji z kalendarza, aplikacja podpowiadałaby tydzień przed urodzinami partnera, partnerki, czy członków rodziny, że trzeba im kupić prezent i złożyć życzenia.


53. Aplikacja z dostawą osiedlową

Dzięki dynamicznemu rozwojowi aplikacji mobilnych możemy zamawiać zakupy z internetu, ale co jeśli chcielibyśmy wspomagać lokalne małe biznesy i korzystać z rzemieślniczych wyrobów cukierniczych, świeżych owoców, wypieków czy mięsa, bez potrzeby stania w kolejce? Rozwiązaniem byłaby aplikacja mobilna w której można ustawić cykliczne np. codziennie lub cotygodniowe dostawy różnych produktów z małych rzemieślniczych sklepików z danego osiedla lub regionu. Jest to szczególnie świetny pomysł w przypadku, gdy pandemia COVID-19 spowoduje kolejne lockdowny lub problemy małych, osiedlowych sklepów i rzemeślników z płynnością finansową spowodowaną mniejszą liczbą klientów. 


54. ​​Aplikacja alertów subskrypcji

Obecnie użytkownicy subskrybują wiele aplikacji, takich jak Spotify, Netflix, Amazon Prime, czy inne aplikacje rozrywkowe i użytkowe. Ta aplikacja mobilna w jednym miejscu pokaże nam wszystkie nasze aktualne subskrypcje i  powiadomi użytkownika o terminie ich odnowienia. Dzięki zarządzaniu subskrypcjami, użytkownik mógłby w jednym miejscu zająć się ich przedłużeniem, zapłatą lub rezygnacją.


55. Wyszukiwarka najemców / aplikacja do komunikacji z najemcą lub wynajmującym

Wyszukiwarka najemców i aplikacja do komunikacji między najemcą a wynajmującym znacząco ułatwi ogólny przepływ informacji między stronami umowy najmu. Osoby wynajmujące swoje mieszkania mogą znaleźć potencjalnych najemców i przejrzeć różne profile, aby znaleźć osobę, która najbardziej im odpowiada. Z kolei najemcy mogą składać oficjalne skargi dotyczące nieruchomości lub wymagań związanych z utrzymaniem, a nawet płacić czynsz za pośrednictwem aplikacji mobilnej. 


56. Aplikacja do monitorowania okresu, aplikacja do kontroli poczęcia

Ta aplikacja pozwalałaby wprowadzić datę rozpoczęcia i zakończenia miesięcznego cyklu i powiadomić, jeśli miesiączka będzie się spóźniać, jest za wczesna lub wyjątkowo długa (generalnie, wykryje pewne aberracje w regularnym cyklu). Swoisty cyfrowy “kalendarzyk”. Aplikacja może także zawierać moduł przypominania o pigułkach antykoncepcyjnych, czy zakupie alternatywnych środków antykoncepcyjnych.


57. Aplikacja pomocnicza w ciąży

Jest to jeden z pomysłów na aplikację mobilną, która pomoże kobietom w ciąży ze wszystkimi wątpliwościami czy obawami związanymi z ciążą. Przede wszystkim chodzi o zweryfikowanie pseudo “porad”, które kobiety często słyszą od innych osób nieposiadających odpowiednich kwalifikacji zawodowych i powtarzają nieprawdziwe informacje. Umożliwienie kobietom w ciąży stałego kontaktu na życzenie (on-demand) z wykwalifikowaną kadrą medyczną – lekarzem-ginekologiem lub położną poprzez “video wizyty”, czat, czy przestrzeń do zadawania pytań, zredukuje poczucie niepewności lub strach.  Aplikacja może również łączyć się z oferowaniem produktów przeznaczonych wyłącznie dla przyszłych mam, a także umożliwi tworzenie grup wsparcia.


58. Aplikacja sportowa fantasy league

Gry typu fantasy league cieszą się coraz większa popularnością. Wszystko to dzięki temu, że gracze mogą tworzyć własną wirtualną drużynę, wybierając graczy z prawdziwych klubów (piłkarskich, koszykarskich czy dowolnego innego sportu), a następnie rywalizują z innymi graczami lub znajomymi. Gry typu fantasy league ogromną popularnością cieszą się w szczególności w Stanach Zjednoczonych. Szczególny trend można zauważyć w kontekście gier typu fantasy league i tokenizacji – jeżeli zaproponujesz użytkownikom aplikację mobilną typu fantasy league i dodatkowo stworzysz inteligentny system nagradzania, wykorzystujący wirtualne tokeny oraz technologię blockchain, to z pewnością zainteresujesz sporą grupę osób tym pomysłem.


59. Przechowywanie bagażu w sklepach dla turystów / aplikacja typu skrytka

Coraz więcej sklepów decyduje się na przyjmowanie paczek kurierskich – to bardzo sprytne rozwiązanie, albowiem wykorzystują dodatkowy sposób na monetyzację lokalu w którym działają. Mało kto jednak zauważył, że sklepy znajdujące się w centrum lub w pobliżu ważnych węzłów komunikacyjnych (np. obok dworca autobusowego lub kolejowego, czy na lotnisku) mają tę dodatkową zaletę, że mogą służyć jako skrytka do przechowania bagażu dla turystów przed dalszym zwiedzaniem lub osób które potrzebują po prostu zostawić na chwilę i załatwić swoje “sprawy”. Taka aplikacja mobilna mogłaby również łączyć mniejszych dostawców i kurierów z małymi sklepami spożywczymi, wykorzystując potencjał wolnego miejsca na zapleczach sklepów.


60. HR aplikacja do kudos

Rynek HR jest rynkiem bardzo dynamicznym i stale rozwijającym się. Jednym z wyzwań dużych korporacji jest to, iż pracownicy skupiają się jedynie na swoich własnych zadaniach i celach, przez co często nie pomagają innym działom nawet jeżeli byłoby to korzystne dla firmy. Taka sytuacja wynika oczywiście z posiadania dużej liczby własnych obowiązków i z faktu przedkładania osobistych celów nad cele firmy. Z tego względu świetnie sprawdziłaby się aplikacja do tzw. kudos, w której pracownicy nagradzali by się wzajemnie tylko za pomoc, która przekracza granice ich kompetencji czy zakres zadań. Osoby z największą ilością „kudosów” byliby następnie nagradzani przez firmę za ich wkład, który wykracza poza ich obowiązki.


61. Aplikacja do mycia samochodu na żądanie

Aplikacja mobilna myjni z możliwością zamówienia usługi mycia na żądanie pozwala pracownikom myjni przyjechać bezpośrednio do klienta ze specjalistycznym sprzętem, a następnie wykonać usługę mycia na miejscu – klient nie musi nigdzie jechać, to myjnia przyjedzie do niego. Możesz więc ten pomysł nazwać mobilną myjnią, która… sama przyjeżdża do Ciebie.


62 . Aplikacja do wyciszania telefonu

Aplikacja mobilna wyciszająca telefon, która automatycznie przełączy urządzenie w tryb cichy na podstawie Twojej lokalizacji – na przykład, jeśli jesteś na spotkaniu lub w biurze i zapomniałeś o wyciszeniu, aplikacja automatycznie wyciszy telefon, wykrywając Twoją lokalizację.


63. Wyszukiwarka toalet

Aplikacja mobilna do wyszukiwania toalety publicznej w pobliżu – turyści, szczególnie amerykańscy, są wielokrotnie zdziwieni tak małą liczbą ogólnodostępnych toalet, a wręcz oburza ich fakt wymogu uiszczenia opłaty przed skorzystaniem z nich. Aplikacja mogłaby pokazywać zarówno ogólnodostępne, darmowe toalety jak i płatne toalety np. w lokalach gastronomicznych.