Przedsiębiorczości powinno uczyć się już od najmłodszych lat. Im szybciej człowiek zetknie się ze środowiskiem biznesu, tym większa szansa, że nabyte doświadczenie pozwoli mu w przyszłości odnosić wielkie sukcesy. Zapewne jako osoba młoda zastanawiasz, się jaki rodzaj biznesu byłby dla Ciebie odpowiedni? Przygotowaliśmy listę pomysłów na biznes dla młodych – być może zainspiruje Cię ona do stworzenia dobrze prosperującego przedsiębiorstwa.

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 6 minut i 25 sekund.

Lista 25 pomysłów na biznes dla młodych, które nie wymagają inwestycji finansowych

1. Korepetytor

Łatwym pomysłem na biznes dla młodych osób jest udzielanie korepetycji. Niezależnie od tego, w jakiej dziedzinie nauki jesteś dobry(a) – w matematyce, naukach ścisłych, historii czy polskim – zapewne posiadasz pewne  umiejętności, bądź wiedzę, aby przekazywać aby przekazać ją komuś innemu. Korepetytor może uczyć osoby niemal w każdym wieku – zarówno dzieci, młodzież, dorosłych jak i osoby starsze. Co więcej, zapotrzebowanie na korepetycje z roku na rok jest coraz większe – nie tylko w kontekście korepetycji dla podstawówek i liceów, ale także w kontekście seniorów. Być może, twoje kompetencje cyfrowe są na tyle wysokie, że mógłbyś uczyć osoby starsze obsługi komputera lub osoby dorosłe obsługi zaawansowanych programów księgowych, graficznych czy innych systemów i software’u, których używanie może być problematyczne. Jeżeli rzucimy okiem na stawki godzinowe – średnio wynoszą one od 30 do 60 zł za godzinę, a to jest naprawdę solidne wynagrodzenie w kontekście średniej stawki godzinowej oferowanej osobom młodym.

2. Prowadzenie social media

Na przestrzeni ostatnich lat zauważyć można rosnącą popularność social media, wynikającą z tego, iż firmy chcą być widoczne dla młodych pokoleń, które spędzają większość swojego czasu w mediach społecznościowych. Co więcej – od czasu pandemii jeszcze bardziej widać jak ważnym kanałem komunikacyjnym z klientami są media społecznościowe. Niewiele firm potrafi zarządzać poprawnie swoimi social mediami, a koszty takiej usługi realizowanej przez profesjonalną agencję są bardzo drogie – niekoniecznie też odzwierciedlają w pełni jakość usług. Dlatego oferowanie prowadzenia kont w social media – w tym coraz bardziej popularnych Instagrama oraz Tik Toka – może być strzałem w dziesiątkę, w szczególności, że jako osoba młoda rozumiesz mechanizmy działania social mediów i będziesz w stanie dotrzeć do młodszych użytkowników Internetu lub Twoich rówieśników. 

3. Arbitraż – kup taniej, sprzedaj drożej

Ciekawym i prostym pomysłem na biznes dla nastolatków jest arbitraż handlowy. Dla tych, którzy są doświadczeni w Internecie, może to być prosty biznes, który przynosi przyzwoity zysk w bardzo krótkim okresie czasu. Główną ideą arbitrażu jest znalezienie wysokiej jakości przedmiotów za niską cenę, a następnie odsprzedanie ich na innym rynku za wyższą cenę. Wiele osób, które rozpoczynają arbitraż, wypatruje przecenionych przedmiotów w lokalnych grupach ogłoszeniowych na Facebooku bądź w sklepach z używaną odzieżą (tzw. Second hand), a następnie odsprzedaje je w serwisie OLX lub Etsy. W Stanach Zjednoczonych wśród tzw. sneakerheads popularne jest skupowanie popularnych lub niszowych modeli butów znanych marek z pogranicza mody i streetwearu, a następnie ich dalsza odsprzedaż po wyższej cenie. Często zdarza się, że w przypadku sneakersów, firmy same ograniczają dostępność swoich produktów organizując tzw. dropy, czyli losują wśród zainteresowanych osób, wybraną liczbę “szczęśliwców”, która będzie mogła zakupić dany model butów. Przez ograniczenie liczby nabywców, takie obuwie osiąga o wiele większe ceny na rynku wtórnym – jeśli oczywiście jest autentyczne i sprzedawca może to udokumentować. Rynek wtórny rządzi się swoimi prawami i cenę przedmiotu wyznacza przede wszystkim autentyczność produktu, co jest zupełnie oczywiste – nikt z nas nie lubi być oszukiwany…

4. Stwórz aplikację lub grę online

W dzisiejszych czasach, dzięki łatwemu dostępowi do informacji, tworzenie gier lub aplikacji jest znacznie prostsze niż nawet dekadę temu. Młodzi ludzie, którzy najlepiej przyswajają wiedzę z zakresu nowych technologii mogą skorzystać z takich platform jak Udemy, czy nawet z kursów publikowanych na YouTubie, które wprowadzą ich w świat programowania, a następnie pomogą w stworzeniu swojej pierwszej gry online lub aplikacji. Jeśli masz świetny pomysł na aplikację lub grę i jednocześnie posiadasz umiejętności techniczne, aby go urzeczywistnić, możesz spokojnie przekształcić to w dochodowy biznes. Natomiast, jeżeli masz dobry pomysł na produkt, ale nie potrafisz tworzyć gier czy aplikacji, możesz spróbować znaleźć kogoś wśród Twoich znajomych, który zostałby Twoim wspólnikiem. Ty mógłbyś/mogłabyś zająć się wtedy marketingiem i promocją, a Twój wspólnik pracami programistycznymi. Gotowe aplikacje mogą zostać opublikowane w sklepach z aplikacjami takich jak Google Play i AppStore i przynosić twórcom pieniądze m.in. dzięki wyświetlanym w aplikacji lub grze reklamom, zaimplementowanemu systemowi mikropłatności, czy po prostu poprzez sprzedaż pełnej wersji gry lub aplikacji. 

5. Fotograf lub kamerzysta

Przy niewielkiej inwestycji w sprzęt oraz pewnych umiejętnościach związanych z obsługa apartu bądź kamery, młode osoby mogą rozpocząć swoją pierwszą działalność biznesową jako fotograf lub kamerzysta. W tego rodzaju działalności istnieje wiele różnych nisz, więc można wyspecjalizować się np. w fotografii zwierząt domowych, eventach, portretach rodzinnych lub tworzeniu treści w mediach społecznościowych dla lokalnych firm, czy robieniu zdjęć lub filmów na weselach.

6. Copywriting

Firmy zdają sobie sprawę, że istniejąca konkurencja na ich rynku jest bardzo duża – rzadko bowiem zdarza się, aby dana firma nie posiadała bezpośrednich konkurentów. Z tego względu wielu przedsiębiorcom zależy na budowaniu zaangażowania z klientami oraz sprawianiu wrażenia firmy obecnej i zaangażowanej. A to z kolei oznacza zapotrzebowanie na prowadzenia bloga bądź tworzenie zasobów informacyjnych dla interesariuszy danego przedsiębiorstwa – klientów, kontrahentów, partnerów, czy nawet inwestorów. Dla kogoś kto ma lekkie pióro, lubi pisać i potrafi wyszukiwać odpowiednie informacje, będzie to jednocześnie idealne i dobrze płatne zajęcie. W copywritingu często ponad sam warsztat pisarski, stawia się podstawową znajomość tego jak działają wyszukiwarki internetowe, czyli tzw. SEO (search engine optimization). Młoda osoba posiadająca naprawdę dobry warsztat pisarski oraz podstawową znajomość SEO może liczyć na naprawdę dobrą stawkę w kontekście tworzenia tego typu artykułów. W szczególności przydatna może być także znajomość języka obcego, w tym języków niszowych. Być może na etapie edukacji szkolnej lub na studiach opanowałeś w stopniu zaawansowanym dany język i swobodnie tworzysz w nim teksty – w takiej sytuacji również możesz spróbować swoich sił w copywritingu. 

7. Opieka nad psami lub innymi zwierzętami

Dla młodych ludzi, którzy kochają psy, nie ma lepszego sposobu na pracę i spędzenie czasu z tymi zwierzakami, niż założenie własnej firmy, która opiekowałaby się psami pod nieobecność ich właścicieli. Możesz nazwać taki biznes “domowym hotelikiem dla psów”, co przyciągnie jeszcze większą liczbę klientów. Właściciele psów w przypadku wyjazdu, często nie mają komu zostawić swojego zwierzaka i szukają odpowiedniej osoby, która zaopiekuje się ich ulubieńcem. Często także właściciele czworonogów lub innych zwierzaków zapewniają wszystkie potrzebne materiały, od smyczy po smakołyki, a także sowicie za to zapłacą. Ciekawym pomysłem jest także dogwalking, czyli odpłatne wyprowadzanie psów, w momencie gdy właściciele nie mają na to wystarczającej liczby czasu. Jest, to dobry sposób aby rozpocząć swoją przygodę, aby sprawdzić się w roli opiekuna oraz pozyskać potencjalnych klientów. Pamiętaj, że taki rodzaj opieki wymaga przede wszystkim odpowiedzialności, odpowiedniego podejścia i nastawienia, obycia oraz posiadania pewnej wiedzy związanej ze zwierzętami. 

8. Montowanie filmów promocyjnych

Ze względu na to, że coraz więcej firm jest obecnych w internecie, przemysł związany z produkcją oraz montażem filmików promocyjnych wydaje się ciekawą branżą. Jest to ściśle związane z tym, że internauci (a w tym przede wszystkim młodsze pokolenia) coraz częściej wybierają wizualne przedstawianie informacji, aniżeli czytanie tekstu. Tego typu usługi są wyceniane wysoko, i dla kogoś kto interesuje się montażem, reżyserią czy nawet amatorskim tworzeniem wideo, może to być świetne zajęcie i pomysł na biznes. W przyszłości zaś doświadczenie zebrane w takiej pracy może posłużyć do wspaniałej kariery – nie tylko w kontekście social mediów, ale także w kontekście kariery w przemyśle filmowym lub przy produkcji eventów (np. transmisje sportowe). Dzięki takim aplikacjom jak TikTok czy Instagram, wiele przedsiębiorstw przykłada uwagę do tworzenia swoich filmowych “stories” – do tworzenia takiego rodzajów filmów, również potrzebne są osoby o podstawowych zdolnościach montowania filmów oraz przede wszystkim osoby kreatywne, które sprawnie “wyreżyserują” viralowe, kilkudziesięciosekundowe stories.  

9. Sprzątanie domu i prace w ogrodzie

Zapewne każdy jako dziecko pomagał w pracach domowych swoim rodzicom, dziadkom, czy rodzeństwu. Umiejętności nabyte w trakcie wykonywania tych prac można wykorzystać do założenia firmy sprzątającej. Pobliscy właściciele domów, sąsiedzi, czy członkowie rodziny chętnie zapłacą za pomoc w odkurzaniu, myciu czy sprzątaniu domu. Bardzo ciekawym zajęciem wydaje się także koszenie trawy, w szczególności gdy właściciel pobliskiej posesji często znajduje się poza domem i po prostu nie ma kto się zajmować ogrodem pod jego nieobecność. Należy także pamiętać o seniorach – osoby starsze w naszej okolicy z pewnością potrzebują pomocy w najprostszych czynnościach takich jak wniesienie zakupów, odkurzanie, czy sprzątanie. Czasami warto wspomóc takie osoby bezinteresownie, bo dobra opinia o nas pójdzie “w świat” i być może dzięki temu sąsiedzi będą chcieli skorzystać z naszej pomocy – tym razem odpłatnie. 

10. Bloger

Z odrobiną wiedzy technicznej, lekkim piórem i pasją do określonego tematu, możesz rozpocząć biznes w postaci prowadzenia bloga.  Wiedz jednak, że ten pomysł na biznes zajmie trochę więcej czasu, aby zacząć czerpać z niego większe zyski – przede wszystkim blog ten musi się dobrze wypozycjonować w wyszukiwarkach internetowych, tak aby znajdowało go jak najwięcej czytelników. Znalezienie czytelników wcale nie jest takie łatwe, a jeszcze trudniejsze jest odpowiednia monetyzacja bloga. Jako przykładowe modele monetyzacji blogów można wskazać: linki afiliacyjne, sprzedaż kursów, e-booków czy promocja konkretnych produktów lub firm za pomocą tekstów sponsorowanych, recenzji czy po prostu bannerów reklamowych. 

11. Sprzedaż rękodzieła

Internet jest potężnym narzędziem dla wszelkiej maści artystów – nawet tych domowych. Osoby z talentami artystycznymi, które są dobre w swoim rzemiośle, mogą doskonalić swoje umiejętności (np. Dzięki tutorialom na platformie YouTube)  a następnie zarabiać na sprzedaży swoich dzieł. Może to być przedsięwzięcie lokalne lub też można założyć własną stronę internetową bądź profil na Allegro tak aby sprzedawać swoje rękodzieła szerszej publiczności. W przypadku gdy chcemy prezentować swoje produkty szerszemu gronu odbiorców, warto skupić się na publikowaniu zdjęć na platformie Pinterest, Facebook, czy Instagram. Bardzo ciekawą platformą dla osób tworzących rękodzieło jest platforma Etsy, która pozwala sprzedawać swoje prace artystyczne dla klientów z całego świata. 

12. Tworzenie stron internetowych

Wiele małych firm potrzebuje stron internetowych, a jednocześnie może nie posiadać odpowiedniego zaplecza finansowego na zatrudnienie profesjonalisty. Oferując swoje usługi po obniżonej cenie, młodzi webdesignerzy mogą rozpocząć pracę jako projektant stron internetowych. To świetny sposób na ćwiczenie umiejętności i zarobienie dodatkowych pieniędzy, przy jednoczesnym rozwijaniu umiejętności i poszerzaniu wiedzy w tym obszarze.

13. Opieka nad najmłodszymi

Sprawdzonym i prawdziwym pomysłem na biznes dla osób młodych, w tym przede wszystkim nastolatków jest opieka nad dziećmi. W weekendy lub nawet w tygodniu po zajęciach szkolnych, można pomagać sąsiadom lub znajomym rodziny, opiekując się ich małymi dziećmi. Najlepiej zacząć od osób, które nas dobrze znają, bowiem nie jest łatwo przekonać obcą osobę aby oddała nam w opiekę najdroższą rzecz pod słońcem – czyli swoje dziecko. Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych bardzo częstym zjawiskiem jest, że młode osoby mieszkające w sąsiedztwie występują w roli opiekunki lub opiekuna dla dzieci. 

14. Podcaster

Wciąż stosunkowo nową i rozwijającą się przestrzenią (w szczególności w Polsce) jest świat podcastów. Podobnie jak w przypadku bloga, będziesz potrzebować dużych pokładów pasji, umiejętności wyszukiwania informacji oraz ich odpowiedniego przedstawiania, a ponadto będziesz musiał potrenować swoją dykcję i styl mówienia, tak aby słuchacz czerpał przyjemność z prezentowanej audycji. Dobry podcaster umie przede wszystkim zaciekawić odbiorców swoimi przemyśleniami lub przedstawionymi historiami oraz potrafi odpowiednio prowadzić słuchacza, tak aby nie nudził się on w trakcie słuchania podcastu. 

15. Tworzenie kartek okolicznościowych

Jednym z bardzo ciekawych pomysłów, które może stać się całkiem intratnym zajęciem jest tworzenie indywidualnych, okolicznościowych kartek. Młode osoby, często wykazują się wielką kreatywnością, którą mogą przełożyć na tworzenie “szytych na miarę” kartek urodzinowych, weselnych, czy jakiegokolwiek rodzaju kartek z życzeniami. Bardzo dużo osób szuka na prezent kartek okolicznościowych z duszą, które będą odpowiednie spersonalizowane pod adresata. Zaletą kartek okolicznościowych, jest to, że mogą być wykonane z pomocą niemal każdego materiału, a twórców ogranicza jedynie ich własna kreatywność. Tworząc spersonalizowane projekty,  przyciągające wzrok pięknym wykonaniem i artystycznym kunsztem, młodzi artyści mogą z łatwością sprzedawać takie kartki nie tylko rodzinie czy znajomym, ale także tworząc je pod konkretnego klienta. W takiej branży szczególnie przydatne będzie publikowanie swoich dzieł w platformach takich jak Facebook, Instagram, czy Pinterest. 

16. Streaming gier na twitchu 

Dla młodych ludzi, którzy kochają gry wideo, nie ma lepszego marzenia niż zarabianie pieniędzy na graniu w gry wideo. W pierwszej kolejności można pomyśleć o zostaniu profesjonalnym graczem i zacząć swoją przygodę z e-sportem. Jednakże bycie profesjonalnym graczem, który bierze udział w międzynarodowych turniejach i wygrywa tysiące dolarów wymaga wielu wyrzeczeń i przede wszystkim ogromnych nakładów czasowych. Dlatego o wiele prostszym rozwiązaniem jest streamowanie gier. Gracze transmitujący rozgrywkę na żywo w praktyce robią to co lubią – grają w gry, dzielą się swoimi przemyśleniami, a na koniec dnia otrzymują za to pieniądze.Jedną z najpopularniejszych stron do rozpoczęcia tego typu działalności jest Twitch. Oczywiście w przypadku streamingu rozgrywki z gier, najważniejsze jest nadążanie za trendami oraz umiejętność ciekawego zaprezentowania swojej własnej osoby. Warto nie tylko streamować gry znajdujące się na fali wznoszącej, ale także produkcje niszowe, które w pewnym momencie mogą przebić się do mainstreamu. 

17. Mycie samochodów

Każdy chciałby, aby jego samochód wyglądał lśniąco, jakby wyjechał prosto z salonu. Niestety, nie każdy ma czas na jego regularne mycie. Co więcej, spore kolejki do myjni znacząco przyczyniają się do tego, że wiele osób odkłada mycie samochodu niemal do momentu, aż wygląda naprawdę, naprawdę źle. Mycie samochodu to nie rocket science –  jednak wymaga wprawy i doświadczenia, tak aby nie “zmasakrować” karoserii. Mycie samochodów, to szczególnie ciekawa praca dla osób młodych, które chcą sobie dorobić – mycie ręczne zazwyczaj przynosi lepsze efekty niż spłukiwanie brudu na myjniach automatycznych. Dlatego też warto zaoferować swoje usługi nawet, gdy w pobliżu znajduje się myjnia automatyczna – przy odpowiedniej logistyce, można nawet świadczyć usługi na miejscu u klienta, co znacząco może wpłynąć na rentowność tego przedsięwzięcia. 

18. Nauka śpiewania bądź gry na instrumencie / granie muzyki

Nie każdy pracuje z długopisem w dłoni czy klawiaturą – niektórzy z nas są obdarzeni niezwykłym talentem muzycznym. Dla tych, którzy pasjonują się graniem lub pisaniem muzyki, młode lata to niepowtarzalna okazja, by razem ze znajomymi założyć zespół i występować lokalnie. Granie koncertów lub ulicznych “jamów” to świetna okazja na zarobek, a historia zna także przypadki, w których “muzykowanie” prowadzi do wspaniałych muzycznych karier. Większość znakomitych muzyków zaczynała od grania na ulicy lub w malutkich salkach, gdzie znajdowało się kilkadziesiąt osób. Jeśli sam śpiewasz lub grasz na jakimś instrumencie, tworzysz muzykę lub masz z kolegami własny zespół, to zacznij publikować utwory na YouTubie – kto wie, może dzięki temu przeżyjesz naprawdę ciekawą muzyczną przygodę. Muzyka daje jeszcze jedną świetną możliwość zarobku – w przypadku gdy bardzo dobrze radzisz sobie z danym instrumentem lub świetnie operujesz głosem i masz podstawową wiedzę o muzyce, to możesz udzielać lekcji gry na instrumencie lub śpiewu. 

19. Tłumaczenia

Innym pomysłem na biznes z elastycznymi godzinami pracy jest tłumaczenie tekstów dla firm. Nie wszystkie tłumaczenia muszą być robione przez profesjonalnego tłumacza, w szczególności, gdy potrzebne są one “na wczoraj”. Jeśli dobrze znasz jakiś język i potrafisz szybko tłumaczyć teksty to możesz na tym naprawdę dobrze zarobić, w szczególności gdy znasz język niszowy 

20. Grafik

Dla ludzi obeznanych z technologią, którzy mają również predyspozycje artystyczne, istnieje szansa na rozkręcenie biznesu opierającego się o projektowanie graficzne. Wiele firm poszukuje osób, które będą w stanie stworzyć dla nich projekty graficzne, które będą świetnie się prezentowały nie tylko w Internecie, ale także w druku. Freelancer tworzący grafiki czysto marketingowe to naprawdę ciekawe zajęcie więc warto zrobić rozeznanie czy lokalne biznesy korzystają z usług profesjonalnego grafika, a następnie przedstawić im swoją ofertę. Co więcej, praca jako grafik nie odnosi się wyłącznie do tworzenia projektów dla kogoś innego – samemu możesz rozpocząć chociażby pracę nad grafikami na koszulki, które potem możesz sprzedawać innym. 

21. Prace sezonowe

Dla osób młodych, prace sezonowe mogą stanowić dodatkowe źródło dochodu. Większość właścicieli domów nie ma na tyle wolnego czasu, aby sprawić, by ich domy zawsze schludnie się prezentowały. A przecież każdy chce, żeby trawa była regularnie koszona, a podjazd zawsze odśnieżony. Sezonowe prace dorywcze, to świetna okazja na zarobek – zorientuj się, który sąsiad potrzebuje pomocy przy koszeniu trawy, grabieniu liści, odśnieżaniu pojazdu, czy nawet robieniu konkretnych zakupów, a następnie przedstaw mu swoją ofertę. 

22. Influencer

Kto nie chciałby być influencerem? Internetowi celebryci potrafią świetnie monetyzować swoje zasięgi w mediach społecznościowych poprzez promowanie produktów, współprace z markami, sponsorowane materiały wideo, czy recenzje. Wydaje się, że bycie influencerem, to naprawdę łatwa praca – przeciwnie, najlepsi influencerzy mają za sobą sztab doradców, którzy dbają o wizerunek, finanse czy reprezentują interesy danego influencera w kontaktach z firmami zewnętrznymi. Aby zostać influencerem potrzeba przede wszystkim dużo szczęścia i odpowiedniego timingu – ilu to dzisiejszych influencerów wybiło się na streamowaniu Minecrafta? Ilu internetowych celebrytów zawdzięcza swoją karierę jednemu filmikowi na TikToku? Wiele marek poszukuje internetowych osobistości z silnym fanbasem – nie tylko tych znanych na całych świecie, ale także lokalnych. Nic nie stoi na przeszkodzie abyś stał się jednym z influencerów, wystarczy, że zgromadzisz odpowiednią ilość obserwujących.

23. Las w słoiku

Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się tzw. lasy w słoiku, czyli kompozycje roślinne zamknięte w mniejszych lub większych słojach. Ceny takich lasów w słoiku potrafią być bardzo wygórowane i wynoszą nawet kilkaset złotych. Jednakże same materiały – czyli drzewka, rośliny, mech, kamienie, ziemia czy słoiki nie są wcale takie drogie. Dlatego jest to okazja na biznes z dużą marżą, za który zabrać się może niemal każdy, kto ma lekki dryg do roślin.

24. Pielęgnacja trawnika lub ogrodu

Wielokrotnie wspominaliśmy o tym, iż pomoc przy pielęgnacji ogrodu, to świetne zajęcie dla młodych, przedsiębiorczych osób. Promując swoje usługi w sąsiedztwie, możesz być w stanie zebrać długą listę klientów. Szczególną uwagę na pielęgnację ogrodu i trawnika przywiązuje się w lecie – a więc w okresie, w którym młodzi ludzie mają zdecydowanie więcej czasu i mniejszą ilość obowiązków. Warto więc to wykorzystać i zaproponować swoim sąsiadom pomoc przy koszeniu trawy lub pielęgnacji ogrodu. 

25. Dowożenie jedzenia

Mając dużo wolnego czasu, młode osoby mieszkające w mieście mogą zacząć zarabiać poprzez korzystanie z aplikacji takich jak Uber Eats, Glovo, czy Pyszne.pl. W szczególności, na takiej pracy mogą skorzystać studenci, którzy mają długie przerwy między kolejnymi zajęciami, a jednocześnie chcą sobie dorobić. Dowożenie jedzenia poprzez takie aplikacje jak Uber Eats, czy Glovo jest szczególnie dobrym wyborem gdy warunki pogodowe pozwalają na korzystanie z rowerów – nie dość, co możemy wtedy sobie dorobić, to jeszcze dbamy o kondycję fizyczną zapewniając sobie odpowiednią ilość ruchu. Dzięki rosnącej popularności dostaw jedzenia oraz zakupów, różne aplikacje takie jak Uber Eats, Glovo czy Pyszne.pl poszukują kolejnych kurierów, którzy będą w stanie zrealizować wszystkie zamówienia w jak najszybszym czasie.. Jednakże minusem takiej pracy jest dyskomfort pracy w deszczu oraz spory wysiłek fizyczny. Niemniej jednak możliwość realizowania poszczególnych zleceń pozwala bardzo elastycznie organizować własny czas pracy.