Zdarzają się przedsiębiorcy, którzy są dobrzy w sprawach operacyjnych, ale mało kreatywni. Inni z kolei swoją kreatywnością mogliby obdarować kilka miast. Jeżeli brak pomysłu na startup jest jedyną rzeczą, która Cię powstrzymuje przed zbudowaniem własnego startupu, pozwól, że Ci pomogę. Poniżej znajdziesz 45 pomysłów, którymi możesz się zainspirować zakładając swój startup.
1. Kupowanie i sprzedawanie stron internetowych
Podobnie jak akcje i nieruchomości, dzięki internetowi również strony internetowe mają naprawdę wysoką wartość transakcyjną. W momencie, w którym czytasz ten artykuł, strony internetowe są stale kupowane lub sprzedawane za wysokie ceny. Istnieje kilka czynników, które wpłyną na wartość witryny internetowej, takie jak między innymi nazwa domeny, natężenie ruchu, ogólna popularność i zyski, które witryna generuje. Chociaż ten biznes może być naprawdę lukratywny, wymaga dogłębnego zrozumienia rynku i tego co jest ważne przy handlu stronami. Jednak kiedy już zrozumiesz, jak działa, potencjalnie trafiłeś na żyłkę złota!
2. Automatyczna wycena nieruchomości
Wycena nieruchomości to bardzo zyskowna działka biznesu dla rzeczoznawców, jak również pośredników nieruchomości, którzy korzystają z niewiedzy konsumentów odnośnie realnych cen mieszkań oraz przyszłych wzrostów. A co gdyby tak zamiast wyceny przez ludzi, mieszkania analizował machine learning czy też sztuczna inteligencja? Byłaby to wycena nieruchomości bazująca na średnich cenach transakcyjnych i z ogłoszeń, ubogacona analizą przyszłych projektów w okolicy i tendencją wzrostową w danym mieście. Nowa linia tramwaju przebiegająca w okolicy, szkoła która ma się otworzyć niedaleko lub stadion sportowy w budowie? Wszystkie te informacje mają wpływ na cenę obecnych, jak i przyszłych cen mieszkań. Ten pomysł na startup zrewolucjonizowałby rynek nieruchomości, który wydaje się być jednym z najbardziej stabilnych i wciąż rozwijających się.
3. Platforma z kursami online
Postpandemiczna rzeczywistość jest zupełnie inna niż to co widzieliśmy do tej pory. Różnego rodzaju kursy, szkolenia czy zajęcia przeniosły się stałe online. W takiej sytuacji warto zapewnić odpowiednią platformę do realizacji takich działań w postaci serwisu gdzie szkoleniowcy z danej branży mogliby dzielić się swoimi kompetencjami z uczniami. W tym pomyśle na startup, platforma mogłaby zarabiać na procencie od sprzedanych kursów. Możliwe byłoby stworzenie platformy tematycznej np. zajęcia sportowe, nauka jakiegoś hobby bądź korepetycje do matury.
4. Machine Learning w medycynie
Medycyna jest jedną z dziedzin, w których zastosowanie algorytmów uczenia maszynowego może być najbardziej owocne. Wystarczy pomyśleć o takich zastosowaniach jak automatyczne spisywanie podsumowania wizyty na podstawie mowy lekarza z zastosowaniem przetwarzania języka naturalnego (natural language processing) czy też zastosowanie rozpoznawania obrazu do analizy zdjęć rentgenowskich. Ten pomysł na startup wymaga oczywiście zebrania ekipy specjalistów, zarówno w obszarze medycyny jak i sztucznej inteligencji.
5. Dostawa dronami
Coraz większa część handlu ma miejsce w internecie, a e-commerce jest jedną z branży, która odnotowuje największe wzrosty. Jedną z najtrudniejszych części działalności e-commerce jest transport, szczególnie tzw. ostatni kilometr czyli dostawa w mieście. Nietrudno sobie wyobrazić, że w przyszłości tego typu dostawy w miastach będą mogły być realizowane przez drony. Z tego względu pomysł na stworzenie startupu, który kompletnie odmieniłby dostawę zakupów w mieście może być prawdziwym sukcesem.
6. Szacowanie szkód w wypadkach samochodowych
Wypadki samochodowe nie są przyjemne ani dla poszkodowanych, ani dla towarzystw ubezpieczeniowych. Firmy te muszą wysyłać rzeczoznawców na miejsce wypadku albo w ciągu kilku dni do poszkodowanego. Wiążę się to ze sporymi kosztami, szczególnie jeśli naprawy same w sobie nie są bardzo drogie. Dlatego automatyczna analiza szkód z użyciem sztucznej inteligencji mogłaby ten proces znacznie usprawnić.
7. Biznes subskrypcyjny z dostawą
Nie ma lepszego modelu biznesowego niż abonament lub subskrypcja, gdy wiemy, że nasz klient będzie płacić co miesiąc. Powstało wiele takich biznesów, w których co miesiąc dostajemy np. maszynki do golenia (Dollar Shave Club, kupione przez Unilevera za miliard dolarów) czy produkty higieny intymnej. Możliwości związane z typem produktów są nieograniczone, mogą to być produkty ekologiczne, książki, rośliny czy produkty hobbistyczne. Wybór branży zależy od pomysłu założycieli i analizy opłacalności.
8. Ręcznie robione zabawki
W dzisiejszym świecie, pełnym plastiku, masowo produkowanych zabawek oraz technologii, zauważyć można coraz wyraźniejszy trend związanym z powrotem do korzeni. Powstało wiele ruchów pro-ekologicznych, ale również chcących zapewnić dzieciom edukację bliższą tradycji i naturze, co jest świetną informacją dla rynku ręcznie robionych zabawek. Takich, które rozbudzą kreatywność dziecka, pozwolą mu się oderwać od komputera czy telefonu i bawić jak za dawnych czasów. Można pomyśleć o ekologicznych materiałach do ich wytworzenia, a nawet o zabawkach z materiałów z recyklingu.
9. Aplikacja Challenge accepted
Uwielbiamy wyzwania, prawda? Jak często zdarza nam się powiedzieć „założę się, że”? Wykorzystując naturalną tendencję ludzką do hazardu, można stworzyć aplikację, w której znajomi zakładaliby się o to czy są w stanie coś zrobić, albo jaki będzie wynik meczu. Nagrodą mogłyby być realne pieniądze albo wykonanie jakiegoś zadania przez przegranego np. oblanie się lodowatą wodą. Pomysł na tą aplikację jest prosty, natomiast dzięki dobrze poprowadzonemu marketingowi mógłby spowodować stworzenie bardzo udanego startupu. Być może nawet w tle przejęcie przez Facebooka lub Snapchat?
10. Aplikacja do nawigacji w sklepach
Ile razy zdarzało Wam się zgubić w galerii handlowej albo w sklepie? Ile razy nie znaleźliście tego co szukaliście albo zajęło Wam to frustrująco dużo czasu? Takie problemy nie istniałyby, gdyby można było skorzystać z aplikacji do znajdowania sklepów w galeriach handlowych oraz produktów w sklepach. Zostalibyśmy wtedy dokładnie nakierowani w miejsce, w którym znajduje się upragniony przez nas produkt.
11. Aplikacja z prezentami na ślub albo urodziny
Coraz częściej rezygnuje się z kupowania prezentów parze młodej na ślub, zamiast tego wkłada się pieniądze do koperty. Pieniądze są oczywiście bardzo praktyczne, natomiast odbierają nam przyjemność dawania prezentów i ciężko nam wyobrazić sobie, co za nasze pieniądze kupili sobie Państwo Młodzi . Podobnie sprawa ma się z prezentami na urodziny. A gdyby tak istniała strona lub aplikacja, na której Młodzi lub solenizant ustalali prezenty, które chcieliby dostać, a goście anonimowo (albo jedynie do wiedzy organizatorów) wpłacaliby na nie pieniądze? Oczywiście fizycznie goście przelewaliby wciąż pieniądze, ale mieliby świadomość, że składają się na jakiś konkretny prezent. Co więcej, dzięki takiemu rozwiązaniu, Państwo Młodzi mogliby wrzucić też podróż poślubną i wiele osób, które by wpłacały, czułoby się „sponsorami” ich miesiąca miodowego.
12. Mięso, ale nie mięso
Trendy wegetariańskie i wegańskie są coraz bardziej widoczne w Polsce, ale w szczególności za granicą. Produkty mięsopodobne, które mięsem nie są, zyskują na popularności. Stworzenie produktu, smakiem i teksturą podobne do mięsa, może zapewnić spore przychody. Przede wszystkim jednak, byłby to pomysł na startup z produktem będący na trendzie wznoszącym i działającym na rynku rosnącym w bardzo szybkim tempie.
13. Jedzenie z owadów
Do tej kategorii zaliczyć można zarówno gotowe produkty z owadów, w tym m.in. batony białkowe dla sportowców, czy tzw. półprodukty czyli mączkę z owadów. Coraz więcej mówi się m.in. o aspektach zdrowotnych jedzenia owadów – głównie ze względu na wysoką zawartość białka – jak również zdecydowanie mniejsze wykorzystanie wody przy ich hodowli względem np. wołowiny. Polska jest wdzięcznym krajem do hodowli owadów ponieważ koszty siły roboczej oraz energii są tańsze niż na Zachodzie, gdzie są rynki zbytu, a transport jest tańszy niż kupno w Azji, nie wspominając o cłach.
14. Uprawa marihuany
W zasadzie każdy produkt, czy to lecznicza marihuana, czy też marihuana w kosmetykach, zyskuje na popularności. Widoczna tendencja do legalizacji marihuany i produktów z niej pochodzących w wielu krajach otwiera całkiem nowe perspektywy i rynki. Na bazie marihuany wytwarzanych jest bardzo wiele zróżnicowanych produktów, więc tak naprawdę można wymyśleć tyle pomysłów na startup z marihuaną, na ile nasza kreatywność nam pozwoli.
15. Sprzedawanie produktów zero-waste
W duchu ekologii oraz gospodarki cyrkularnej, produkcja produktów w całości z odzysku może być świetnym interesem. Tak naprawdę nie ma barier ani ograniczeń co do typu produktu, mogą to być np. meble, odzież albo akcesoria kuchenne.
16. Produkty eko dla zwierząt
Właściciele zwierząt przywiązują coraz większą wagę nie tylko do tego co oni sami jedzą, ale również czym karmią swoje pociechy. Dla wielu ludzi psy czy koty to członkowie rodziny. Można więc na tym zarobić, sprzedając ekologiczne produkty o wysokiej jakości składników dla psów i kotów. To pomysł na startup w segmencie premium, w którym marże mogą być bardzo wysokie.
17. Grupowe zdalne ćwiczenia online
Od poniedziałku jestem na diecie, moje noworoczne postanowienie to schudnąć, do lata będę gwiazdą na plaży w kostiumie – ile razy tak sobie mówimy? I okazuje się, że rezygnujemy z postanowień, z ćwiczeń, albo okazuje się, że pogoda nas zniechęca do wyjścia (albo pandemia). Jednym z najważniejszych punktów ćwiczeń są przynależność do grupy, regularność, ale też eliminacja wszelkich przeszkód które mogą stać się wymówkami – w tym warunek dojechania na siłownię. A co gdyby tak zorganizować zdalne ćwiczenia grupowe z trenerem? Mogłaby to być zarówno joga, pilates jak i zumba. Świadomość, że ćwiczy się razem w grupie i z trenerem, a nie puszcza jakieś ćwiczenia z YouTube, na pewno działałoby motywująco.
18. Aplikacja osiedlowa
Za dawnych czasów każdy wiedział co się dzieje na osiedlu – kiedy będą odczyty wodomierzy, do kogo zadzwonić jak się zepsuje pralka, kto oferuje sprzątanie mieszkań, itp… Dodatkowo ludzie byli ze sobą bliżej i pomagali sobie np. w zajmowaniu się dziećmi czy wyjściu z psem na spacer. Rozwiązaniem w tej sytuacji mogłoby być stworzenie aplikacji społecznościowej dla osiedli, na których poruszane byłyby tematy związane z życiem danej dzielnicy. Co więcej, spółdzielnie mogłyby w ten sposób skuteczniej komunikować się z mieszkańcami. Ten pomysł na startup nie tylko przyniósłby pieniądze, ale również zostałby pozytywnie odebrany przez użytkowników, którzy nigdy więcej nie przegapiliby wizyty kominiarzy.
19. Aplikacja randkowa tematyczna
Wydawać by się mogło, że w erze Tindera nie ma już miejsca na inne aplikacje randkowe. Niemniej jednak Tinder stał się aplikacją o renomie aplikacji nie tyle randkowej, co raczej używanej w innym celu… Z tego względu powstał całkiem nowy segment do zagospodarowania, jak np. aplikacja tylko do poważnych związków. Alternatywnie, sukces odnieść mogłaby również aplikacja dla osób z konkretnym hobby albo konkretnych grup społecznych np. dla rolników, dla nauczycieli, katolików.
20. Farmy wertykalne
Z wielu względów rolnictwo jest jednym z ciekawych obszarów inwestycji i zainteresowania startupów, które szukają dobrych pomysłów na działalność. Farmy wertykalne to wysokie budynki przeznaczone pod uprawę roślin oraz hodowlę zwierząt z dużą ilością pięter, na których mogą być uprawiane różne rośliny. Pozwala to oczywiście na optymalizację wykorzystania m2. Koncepcja farm wertykalnych odpowiada na największe bolączki dzisiejszego rolnictwa, w tym oszczędność czasu i miejsca, łatwiejszą kontrolę warunków klimatycznych i pewność produkcyjną. W tym miejscu warto również wspomnieć o bliskości miejsca uprawy lub hodowli i miejsca zbytu.
21. Prognozowanie popytu
Jednym z największych wyzwań firm produkcyjnych, od producentów żywności po producentów aluminium, jest prawidłowe oszacowanie popytu na ich produkty w czasie. Firmy zatrudniają niekiedy dziesiątki lub setki specjalistów, którzy głowią się nad tym jakie będzie zapotrzebowanie na ich produkty w przyszłości. Oprócz firm produkcyjnych ten problem dotyczy również dystrybutorów, do których zaliczyć możemy np. sieci handlowe. Dzisiejszy poziom rozwoju uczenia maszynowego i Big Data pozwala na inteligentne prognozowanie popytu z użyciem danych historycznych, ale również bazując na nieoczywistych danych takich jak np. prognoza pogody, informacje z giełdy, wydarzenia polityczne czy średni dochód na mieszkańca.
22. Kryptowaluty
Blockchain należy do niewielu technologii, które w najbliższym czasie mogą kompletnie zmienić rzeczywistość. Jednym z najbardziej znanych zastosowań blockchaina są kryptowaluty, w tym bitcoin. Oprócz niego powstało już wiele innych kryptowalut, ale rynek jest wciąż bardzo chłonny i bardzo mocno się rozwija. To idealny pomysł na startup dla osób, którzy potrafią tworzyć społeczności wokół realizowanych projektów.
23. Optymalizacja postów na Facebooku, TikToku i Instagramie
Gwiazdy mediów społecznościowych, tzw. influencerzy, co najmniej dorównują dziś popularnościom gwiazdom z telewizji. Marki i firmy zostały również zmuszone do komunikacji z klientami tam, gdzie oni najczęściej przebywają – czyli w sieci. Prowadzenie własnego kanału nie jest jednak rzeczą prostą, a każdemu zależy przecież, aby ich post został wyświetlony przez jak największą liczbę użytkowników. Odpowiedzi na pytania, jak długi powinien być post, o czym powinien mówić oraz o której godzinie powinien zostać opublikowany nie są oczywiste. Z pomocą mogłaby przyjść aplikacja, która wykorzystując uczenie maszynowe, dokonałaby analizy i oceniła „wiralność” posta lub doradziła, o której godzinie najlepiej byłoby go opublikować.
24. Aplikacja do umawianie spotkań dla rynku nieruchomości
Kto nie miał problemu, chcąc kupić lub wynająć mieszkanie, aby umówić się na spotkanie na konkretną godzinę? Dzwonienie do numerów z ogłoszeń, zapisywanie tych różnych kontaktów, gubienie się w kontaktach… A gdyby tak stworzyć „Znanego Lekarza” dla rynku nieruchomości? Wchodząc na ofertę wynajmu lub sprzedaży mieszkania, użytkownik od razu widziałby dostępny godziny, w których może umówić spotkanie, rezerwowałby jednym kliknięciem – i gotowe! Bez potrzeby dzwonienia, zapisywania godziny, itp.
25. Prace dyplomowe na temat firm lub korporacji
Rokrocznie studenci różnych kierunków piszą setki tysięcy prac dyplomowych – licencjackich, magisterskich, podyplomowych – które najczęściej są czysto teoretyczne i nigdy nie przydadzą się nikomu. Rozwiązaniem tego problemu byłby pomysł na platformę, na której korporacje i małe firmy zamawiałyby tematy prac dyplomowych – związanych z obecnymi wyzwaniami w firmie bądź projektami. Studenci w ramach swoich prac dyplomowych przygotowywaliby je na zamówienie firm, co nie tylko miałoby wymiar praktyczny, ale również dawałoby im szansę na zdobycie stażu w danej firmie.
26. Aplikacja do pożyczek społecznościowych
Lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe gwarantują minimalne zwroty, które i tak przeważnie są zjadane przez inflację. Z kolei koszty kredytów w bankach są bardzo wysokie. Dzięki tym faktom lepiej widać jak dobrym biznesem jest prowadzenie banku… Niemniej jednak jest rozwiązanie pozwalające na stworzenie większej równowagi w systemie kredytom tzw. peer-to-peer lending czyli pożyczanie społecznościowe. Jego istota jest prosta: osoby z nadmiarem gotówki, zamiast zyskać 0.5% na lokacie, pożyczają pieniądze osobom w potrzebie, które z kolei rezygnują z kredytu na 15% w banku. Jak widać cały ten zakres od 0.5% do 15% do sfera zysku pożyczającego, tego który pożycza oraz aplikacji pośredniczącej.
27. VR i AR w edukacji
Edukacja jest jedną z tych dziedzin życia, które są najbardziej odporne na technologię. Niemniej jednak dziś chyba każdy zdaje sobie sprawę, że technologia jest niezbędna w życiu każdego człowieka, począwszy od najmłodszych lat. Co więcej, technologia może w znaczny sposób usprawnić proces edukacyjny. Technologiami, które mają w tym zakresie największy potencjał są rozszerzona oraz wirtualna rzeczywistość. Dzięki coraz większym możliwościowym obliczeniowym komputerów, jak również coraz tańszym okularom do VR-u, zapewne jedynie kwestią czasu jest opracowanie nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych z wykorzystaniem tych technologii.
28. Szkolenia i wycieczki eko
Kapitalizując na trendzie eko o którym już wspominałem, można stworzyć platformę z różnego rodzaju aktywnościami w duchu ekologii. Mogłoby to być np. całoroczne szkolenie czy wręcz kurs z ekologicznego życia, na który składałaby się nauka segregowania śmieci, pobyt na farmie ekologicznej, warsztaty m.in. jak kupować ekologiczne produkty, jak dać drugie rzeczy starym przedmiotom, jak jeść ekologicznie.
29. Śledzenie zmian cen produktów
Dzisiejsi konsumenci uwielbiają uprawiać „windows shoppping” w internecie. Zamiast patrzeć się na towar przez szybę, surfują w internecie, wrzucają produkty do koszyka, ale później jednak stwierdzają, że może ten produkt jest za drogi i poczekają do wyprzedaży. Po jakimś czasie zapominają o nim jednak, nawet gdy dany produkt już staniał. Problem rozwiązałaby aplikacja, która informowałaby o zmianie ceny danego produktu poprzez notyfikacje, bez naszej ręcznej weryfikacji.
30. Niszowy portal pracy
Chociaż w Polsce i za granicą działa prężnie kilka serwisów pracy (chociażby indeed.com, pracuj.pl czy olx.pl) to wciąż jest miejsce dla niszowych specjalistycznych portali, które prowadzą mądrą politykę marketingową (nofluffjobs.com czy justjoin.it). Stworzenie ogólnego portalu pracy mija się dziś z celem, gdyż nie wygra się z gigantami, ale już zaatakowanie jednej konkretnej branży lub zawodu i wyspecjalizowanie się w nich wydaje się być na wyciągnięcie ręki.
31. Portal pracy zdalnej
W związku ze skutkami pandemii oraz trwałą zmianą na rynku pracy, coraz więcej stanowisk jest tworzonych z myślą o pracownikach zdalnych. Brakuje jednak na rynku miejsca, platformy, która byłaby całkowicie przeznaczona dla takich ofert pracy. Jest to ciekawy target, również ze względu na to, że wielu pracowników przyzwyczaiło się do wygody pracy z łóżka, bez potrzeby jeżdżenia do biura, co w konsekwencje może trwale zaburzyć preferencje pracowników i oferty pracodawców. Warto z tego skorzystać w odpowiednim momencie.
32. Odzież ekologiczna
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak nieekologiczne są noszone przez nas ubrania i również w jak niehumanitarnych warunkach są one produkowane. Ci jednak, którzy o tym wiedzą i jest to dla nich ważne, stanowią bardzo ciekawą grupę docelową – i przeważnie bardzo majętną. Pomysł na startup, który wypuściłby ekologiczne ubrania, szyte w Polsce, może być strzałem w dziesiątkę. Rynkiem zbytu byłaby wtedy cała Europa Zachodnia.
33. Zabawki edukacyjne dla dzieci
Chociaż wielu osobom ciężko połączyć zabawki z edukacją, to zabawa jest jedną z najlepszych form edukacji. Pozwala w trwały i przyjemny sposób zapamiętać dzieciom to, czego się nauczyły. Społeczeństwo jest coraz bardziej dojrzałe i podejmuje coraz to bardziej przemyślane zakupy zabawek. Mimo to, oferta zabawek edukacyjnych jest wciąż skromna i dla osoby z potencjałem kreatywnym jest to świetna szansa na podbicie rynku.
34. Rozwiązania do pracy zdalnej
Praca zdalna stała się bardzo popularna wy wyniku pandemii. Wiele firm i instytucji nie było jednak gotowych na tak gwałtowną zmianę, zarówno pod względem kultury pracy, procesów jak i narzędzi. Na naszych oczach w ciągu kilku miesięcy dokonała się zmiana, która normalnie zajęłaby zapewne dekadę. Jest to więc idealny moment na opracowanie rozwiązania, które sprawiłoby, że praca zdalne będzie bardziej efektywna. Taki produkt mógłby znaleźć zastosowanie zarówno w dziale HR (zdalny onboarding, szkolenia, mierzenie dobrostanu pracowników) jak i w działach biznesowych (efektywniejsza praca, innowacyjne sposoby współpracy).
35. Gry planszowe
Ostatnie lata to wysyp miłośników gier planszowych oraz bardzo ciekawej oferty. Niemniej jednak jest to wciąż rosnący rynek, na którym jest miejsce dla nowych podmiotów, które będą potrafiły zagospodarować niszę oraz stworzyć ciekawą ofertę. Ciekawym urozmaiceniem oferty na tym rynku byłoby połączenie tradycyjnych gier planszowych z technologią, np. w postaci dołączonej aplikacji mobilnej z rozszerzoną rzeczywistością.
36. Automatyzacja procesów
Pewne procesy w firmach lub zawody (prawnicy, księgowi) charakteryzują się sporą ilością powtarzalnych procesów, które nie wnoszą dużej wartości dodanej dla przedsiębiorstwa, ale reprezentują koszt dla przedsiębiorstwa w postaci czasu ich pracowników. Wraz z rozwojem uczenia maszynowego i innych systemów automatyzacji pracy, trudno sobie wyobrazić, by za kilka lat firmy wciąż zatrudniały pracowników, kopiowały dane z jednego excela do drugiego albo przepisywały faktury. Rynek RPA (Robotic Process Automation) to olbrzymi i wciąż rosnący rynek, a dla niektórych branży czy zawodów jest to wciąż puste pole z brakiem adekwatnych rozwiązań.
37. Planowanie produkcji
Wiele firm produkcyjnych mierzy się z wyzwaniem planowania produkcji. Jednym z wcześniej wspominanych pomysłów na startup była prognoza popytu. Kontynuacją tego pomysłu jest planowanie produkcji – np. biorąc pod uwagę ilość niezbędnych materiałów, przestoje na hali produkcyjne czy też inne losowe wydarzenia. Sam fakt oszacowania popytu nie daje informacji firmom o tym jakie moce produkcyjne muszą zapewnić, aby wyprodukować zakładaną ilość towaru.
38. Wykorzystanie VR do szkoleń
Jednym z zastosowań wirtualnej rzeczywistości może być szkolenie nowych pracowników, szczególnie w kontekście przepisów BHP. Szkolenia zrealizowane przy użyciu VR będą sporą oszczędnością dla firm. Sprawdzą się szczególnie na halach produkcyjnych czy w magazynach logistycznych. Ten pomysł na startup pomógłby bardzo wielu osobom, które wstydzą się przemawiać publicznie, a także zapewne dał dobrze zarobić jego twórcom.
39. Aplikacja do komunikacji między najemcami a wynajmującymi
Ile razy zdarza się, że najemca ma problem w wynajmowanym mieszkaniu np. zepsuje się jakieś urządzenie, przyjdzie list do wynajmującego, trzeba będzie coś zgłosić w administracji, itp. Aplikacja do komunikacja wykorzystywana w wynajmowanych mieszkaniach rozwiązałaby ten problem, choć mogłaby również znaleźć zastosowanie w prywatnych i publicznych akademikach, a nawet hotelach.
40. Drony badające stan upraw
Uprawa pola rolnego nie jest łatwą pracą, szczególnie jeśli zarządza się dziesiątkami, setki czy nawet tysiącami hektarów rolnych. Niektóre gatunki uprawianych roślin są szczególnie wrażliwe na warunki pogodowe lub działanie szkodników czy grzybów. Monitorowanie takiej połaci terenu jest jednak nie lada wyzwaniem. Rozwiązaniem może być wysyłanie dronów, które oprócz możliwości sfilmowania terenu zawierałyby odpowiednie oprogramowanie. To oprogramowanie, oparte na rozpoznawaniu obrazu, potrafiłoby wskazać prawdopodobieństwo zniszczenia części upraw lub ataku szkodników.
41. Platforma z inwestycjami w nieruchomości
Powstaje coraz więcej platform crowdfundingowych, dzięki którym można inwestować w obiecujące startupy. Wciąż jednak wyobraźnie ludzi rozpala inwestycja w nieruchomości i potencjalne stopy zwrotu z niej. W tym wypadku warto więc stworzyć platformę, na której zamiast w startupy, inwestorzy inwestowaliby w nieruchomości. Pozwoliłoby to osobom, których nie stać na inwestycję w lokal, stać się właścicielami mieszkania np. w 1/20.
42. VR wykorzystany z 5G
VR jest technologią znaną od kilkudziesięciu lat, ale dopiero ostatnie lata to demokratyzacja tej technologii. Okulary stają się coraz tańsze, a technologia 5G sprawiła, że problemy z opóźnieniami w grach są praktycznie wyeliminowane. VR ma praktycznie nieskończone możliwości zarówno w kontekście rozwojowym – np. do pracy nad tremą i przemówieniami publicznymi, jak i w kontekście rozrywkowym np. w grach.
43. Rozszerzona rzeczywistość do przymierzania ubrań
Ponieważ coraz więcej rzeczy kupujemy przez internet, nie mamy możliwości przymierzenia ich. Nie wiemy jak będziemy w nich wyglądać i czy będą nam pasować. Strzałem w dziesiątkę byłby startup, który udostępniłby aplikację z rozszerzoną rzeczywistością, gdzie w aparacie naszego telefonu moglibyśmy zobaczyć jak wyglądamy w danym ubraniu.
44. Niszowy marketplace
Od powstania Craigslist.org, praktycznie każdy marketplace jest rozszerzeniem jednej z kategorii, które były tam dostępne. W zasadzie każdy nowy marketplace jest coraz bardziej niszowy i wyspecjalizowany. Tak właśnie wygląda przyszłość tego typu rozwiązań. Warto skorzystać z tej tendencji i zastanowić się nad tym, w której z wciąż dostępnych kategorii nie powstał jeszcze dobrze znany i silnie pozycjonowany marketplace. Jeśli znajdziesz dobry pomysł na specjalizację, to może być Twój przyszły startup.
45. Studio gier
W ostatnich latach Polska stała się lokalnym championem produkcji gier, co jest poniekąd zasługą CD Projekt. W Polsce od kilku lat występuje dobry klimat do produkcji gier, a także ogromny kapitał wiedzy i umiejętności polskich programistów. Jeżeli interesujesz się grami, to ich produkcja może się dla Ciebie zamienić z hobby w bardzo dobry biznes.