W naszej głowie może rodzić się wiele pomysłów na biznes, które najchętniej byśmy przetestowali i wprowadzili w życie. Niestety nie wszystkie z nich będą udane, a prowadzenie własnej działalności obarczone jest kosztami oraz odpowiedzialnością, a także wiążę się ze sporą dozą formalności. Dla tych wszystkich, którzy z tych właśnie powodów nie zdecydowali się na otwarcie działalności, a także dla tych którzy chcieliby jak najtaniej i bezproblemowo przetestować pomysł na biznes istnieją inkubatory przedsiębiorczości.

Prowadzenie spółki kapitałowej czy nawet jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z różnego rodzaju opłatami, w tym za księgowość czy ZUS. Inkubatory przedsiębiorczości pozwalają startupom na pominięcie tych wydatków i na skupienie się na najważniejszej rzeczy, na której powinno im zależeć – na budowaniu produktów i tworzeniu usług, które rozwiązują problemy klientów.

Spis treści

 1. Czym jest inkubator przedsiębiorczości?
 2. Jakie usługi oferuje inkubator przedsiębiorczości?
 3. Dla kogo jest inkubator przedsiębiorczości?
 4. Jakie są zalety inkubatora przedsiębiorczości?
 5. Jakie są wady inkubatora przedsiębiorczości?
 6. Czym są akademickie inkubatory przedsiębiorczości?
 7. Czy inkubator przedsiębiorczości jest płatny?
 8. Czy są jakieś alternatywy dla inkubatora przedsiębiorczości?
 9. Inkbuatory przedsiębiorczości w Polsce – lista inkubatorów przedsiębiorczości

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minuty i 50 sekund.

Inkubator przedsiębiorczości – co to? Definicja inkubatora przedsiębiorczości.

Inkubator przedsiębiorczości jest podmiotem, którego celem jest rozwój oraz wspieranie młodych i niedoświadczonych przedsiębiorców, stawiających pierwsze kroki w biznesie.

Inkubator przedsiębiorczości przede wszystkim udostępnia swoją podmiotowość prawną, a także  zapewnia przestrzeń biurową i obsługę księgową. Słowo podmiot jest użyte nieprzypadkowo, dlatego że inkubatory przedsiębiorczości mogą działać jako prywatne przedsiębiorstwa czy też fundacje, albo też jako instytucja przynależąca do ośrodków akademickich, jakimi są uczelnie wyższe.

Forma prawna inkubatora nie powinna mieć jednak większej różnicy dla przedsiębiorcy, albowiem nie wpływa ona w znaczący sposób na oferowane usługi. Inkubatory pobierają miesięczny abonament za świadczone usługi, który pozwala im pokryć koszty działalności.

Można wyróżnić dwie najpopularniejsze formy działania inkubatora – są to: preinkubacja oraz inkubacja.

Preinkubacja

Preinkubacja to etap działania inkubatora w którym nie powstała jeszcze spółka i przedsiębiorca korzysta z podmiotowości prawnej inkubatora. Gdy przedsiębiorca chce np. wystawić fakturę, faktura jest wystawiana przez inkubator, wraz z jego numerem NIP.

Inkubacja

W przypadku inkubacji, mamy do czynienia z pomocą która jest oferowana już po zarejestrowaniu działalności, ale jej zakres będzie podobny do pomocy która ma miejsce przy preinkubacji.

Inkubator może być podmiotem stricte związanym z uczelnią – wtedy też zapewne jego działania będą ukierunkowane pod Inkubator może być więc podmiotem stricte związanym z uczelnią – wtedy też zapewne jego działania będą ukierunkowane pod studentów danej uczelni i jej pracowników, a sam inkubator będzie należał do uczelni. Niemniej jednak istnieje co najmniej kilka fundacji w Polsce, które również prowadzą własne inkubatory. Inkubatory użyczają często swoją przestrzeń biurową, a także oferują różne usługi dla przedsiębiorców takie jak doradztwo prawne czy księgowe.

Jakie usługi oferuje inkubator przedsiębiorczości? Inkubator przedsiębiorczości – usługi.

 • Prowadzenie księgowości oraz rozliczanie faktur – nie ma potrzeby robienia tego samemu bądź też zatrudniania księgowej;
 • Użyczenie osobowości prawnej (NIP, REGON) – możliwość wystawiania faktur w imieniu inkubatora, przez co nie trzeba otwierać własnej działalności gospodarczej;
 • Nie trzeba opłacać składek ZUS – to bardzo duża oszczędność, w szczególności dla początkujących przedsiębiorców;
 • Przychody firmy trafiają na subkonto inkubatora, z którego można w pełni korzystać;
 • Obsługa prawna przedsiębiorcy i doradztwo są dodatkowymi usługami oferowanymi przez dużą część inkubatorów w Polsce;
 • Adres korespondencyjny i rejestracja spółki – jeżeli przedsiębiorca zarejestrował już własną działalność, inkubator może użyczyć swój adres aby dokonać pod nim rejestracji spółki, w takiej sytuacji mamy do czynienia z tzw. wirtualnym biurem. W ramach tej usługi inkubatory mogą również odbierać naszą korespondencje, która będzie przychodzić na adres fizyczny inkubatora, a następnie przekazywać ją nam w formie fizycznej lub elektronicznej (poprzez skanowanie korespondencji);
 • Możliwość korzystania z przestrzeni biurowej w ramach inkubatora oraz z dedykowanych przestrzeni w postaci pokojów do spotkań czy meetingów – przeważnie oferty zawierają maksymalną liczbę godzin w miesiącu, w ramach których można korzystać z takiego rodzaju usług;
 • Niektóre inkubatory posiadają zniżki na produkty, usługi czy aplikacje przeznaczone dla przedsiębiorców – warto zainteresować się tym, czy inkubator, którym jesteśmy zainteresowani posiada zniżki bądź programy partnerskie z firmami oferującymi profesjonalne oprogramowanie, produktu lub usługi skierowane do przedsiębiorców;
 • Darmowe szkolenia – bardzo często stanowią część usług oferowanych przez inkubatory przedsiębiorczości. Są to przede wszystkim przeprowadzane cyklicznie szkolenia szkolenia dla wszystkich rezydentów inkubatora przedsiębiorczości.

Dla kogo jest inkubator przedsiębiorczości? Kto powinien skorzystać z inkubatora przedsiębiorczości?

Inkubator przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które nie mają pewności co do tego jak będą się kształtowały ich przychody, albo też chcą zaoszczędzić na kosztach związanych z ZUSem czy księgowością.

Tak naprawdę nie ma jednak ograniczeń co do tego kto może skorzystać z inkubatora przedsiębiorczości, choć faktem jest, że większość korzystających z inkubatorów to ludzie młodzi bądź niedoświadczeni w biznesie oraz startupy.

Inkubator przedsiębiorczości jest więc dla Ciebie jeśli:

 • nie jesteś pewny tego jak wysoki przychód będzie generować Twoja działalność;
 • chcesz do minimum ograniczyć niezbędne czynności związane m.in. z rejestracją działalności w urzędach i chcesz się skupić na oferowanym produkcie bądź usługach;
 • chcesz sprawdzić swój pomysł biznesowy bez angażowania sporych środków finansowych;
 • interesuje Cię nisko-kosztowe rozwiązanie, w którym ktoś inny zajmie się księgowością i aspektami prawnymi;
 • przewidujesz na początku bardzo niskie przychody przez co nie chcesz generować kosztów związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej;
 • jesteś studentem bądź doktorantem, w ramach projektu badawczego bądź studiów rozpocząłeś pracę nad jakimś wynalazkiem lub produktem i chcesz zapewnić sobie „miękkie lądowanie w biznesie”, a ktoś inny zajmie się takimi rzeczami jak księgowość i nie będziesz zmuszony chodzić po urzędach.

Inkubator przedsiębiorczości – zalety

Zaletą inkubatorów przedsiębiorczości jest przede wszystkim wsparcie dla osób, które zakładają swój pierwszy biznes i są przestraszeni formalnościami z tym związanymi. W przypadku inkubatorów brak jest konieczności pojawiania się w urzędach, tak jak ma to miejsce przy normalnym otwieraniu działalności gospodarczej.

Pozostałymi zaletami inkubatorów przedsiębiorczości są:

 • umożliwienie skupienia się tylko na prowadzeniu biznesu i zapomnieniu o pozostałych obowiązkach przedsiębiorcy jak księgowość czy kwestie prawne;
 • dla osób, które boją się wysokich kosztów stałych, a nie są pewne wygenerowanego przychodu, inkubatory przedsiębiorczości oferują większą pewność i bezpieczeństwo – dzięki temu można zaoszczędzić znaczne kwoty pieniędzy, szczególnie jeśli jest się początkującym przedsiębiorcą;
 • umożliwiają networking – jest to niedoceniana i często pomijana zaleta inkubatorów – w trakcie współpracy z inkubatorem przedsiębiorczości, a także w trakcie korzystania z oferowanych przestrzeni biurowych można nawiązać wiele ciekawych kontaktów z innymi przedsiębiorcami, co pozwala na rozszerzenie swojej siatki znajomych oraz poznanie innych rezydentów, wśród których mogą być nasi przyszli klienci, partnerzy czy pracownicy;
 • umożliwienie przetestowania swojego pomysłu na biznes w bezpieczny sposób – jeżeli nie jesteśmy pewni tego czy nasze przedsięwzięcie jest rzeczywiście dobrym pomysłem lub mamy wątpliwości co do tego jak na nasz produkt zareaguje docelowa grupa odbiorców, a nie mamy ochoty ryzykować i wydawać niepotrzebnie pieniędzy, inkubator przedsiębiorczości będzie idealnym rozwiązaniem.

Podsumowując zalety inkubatorów przedsiębiorczości, należy przede wszystkim wyróżnić takie zalety jak: oszczędność związana z księgowością, kwestiami prawnymi czy samym prowadzeniem działalności gospodarczej, wsparcie dla początkujących przedsiębiorców, możliwość networkingu, ograniczenie ryzyka oraz zwiększenie bezpieczeństwa w razie niepowodzenia przedsięwzięcia.

Jakie są wady inkubatora przedsiębiorczości?

Należy pamiętać, że prowadząc własny biznes w inkubatorze przedsiębiorczości, formalnie nie mamy wtedy własnej firmy czy też działalności – korzystamy z podmiotowości inkubatora.

Fakt, iż prowadząc własny biznes w ramach inkubatora przedsiębiorczości, formalnie nie prowadzimy działalności gospodarczej, niesie ze sobą pewne wady. Wśród wad prowadzenia działalności w ramach inkubatora przedsiębiorczości należy wyróżnić przede wszystkim:

 • Faktury wystawiane są przez inkubator, a nie w ramach prowadzonej przez nas działalności – przy dużych kontrahentach bądź bardziej konserwatywnych partnerach biznesowych może to na pierwszy rzut oka wyglądać nieprofesjonalnie i ostatecznie może mieć negatywny wpływ na naszą markę oraz reputację. Brak podmiotowości prawnej może więc wystraszyć potencjalnych kontrahentów, ale także potencjalnych klientów;
 • Brak podmiotowości prawnej jest szczególną wadą przy różnego rodzaju wnioskach m.in. o dofinansowanie, np. ze środków unijnych. Przede wszystkim prowadząc własny biznes w ramach inkubatora przedsiębiorczości nie istnieje żadna historia prowadzenia działalności gospodarczej (bo formalnie nie jest to działalność gospodarcza), a w przypadku bardziej restrykcyjnych kryteriów dotyczących składania wniosków o dofinansowanie – nie posiadamy własnej podmiotowości prawnej, a jedynie korzystamy z podmiotowości inkubatora przedsiębiorczości, który może nie być uprawniony do uzyskania dofinansowania;
 • W ramach akademickich inkubatorów przedsiębiorczości działać można – co do zasady – maksymalnie przez okres 2 lat, a po upływie tego okresu należy zarejestrować działalność gospodarczą. Dwa lata mogą wydawać się zarówno długim, jak i krótkim okresem – wszystko zależy od charakteru naszego biznesu;
 • jeżeli w ramach naszego przedsięwzięcia będziemy musieli zatrudnić jakąś osobę, bądź zlecać wykonanie konkretnych prac, która będzie miała charakter pracy twórczej, wkomponowanej w nasz produkt na stałe, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie praw własności intelektualnej. W przypadku prowadzenia spółki i świadczonej na rzecz spółki umowy o pracę jest to zadanie zdecydowanie prostsze. Dlatego też warto mieć na uwadze, w przypadku korzystania z inkubatora przedsiębiorczości abyśmy w pełni posiadali prawa autorskie do tworzonego produktu;
 • Poziom oferowanych usług oraz szkoleń jest bardzo zróżnicowany, warto więc zasięgnąć opinii obecnych rezydentów odnośnie funkcjonowania danego inkubatora przedsiębiorczości oraz jego oferty;
 • Wystawienie faktury może się okazać czasochłonne, albowiem zależy bezpośrednio od pracowników inkubatora, a także stosunku ilości rezydentów inkubatora do jego pracowników;
 • W przypadku gdy inkubator zapewnia usługi księgowe i prawne, Istnieje ryzyko, że po okresie spędzonym w inkubatorze, przedsiębiorca nie będzie potrafił zajmować się księgowością lub też załatwiać formalności w urzędach – to jednak w dużej mierze zależy od nas samych i tego, czy chcemy zagłębiać się w to jak faktycznie wygląda prowadzenie działalności gospodarczej;
 • W przypadku korzystania z podmiotowości prawnej inkubatora nie będziemy mogli uzyskać kredytu, ani skorzystać z leasingu na firmę, gdyż formalnie nie prowadzimy działalności gospodarczej.

Czym są akademickie inkubatory przedsiębiorczości?

Pojęcie akademickich inkubatorów przedsiębiorczości jest dosyć problematyczne – z jednej strony jako akademickie inkbuatory przedsiębiorczości definiuje się instytucje tworzone przez uczelnie wyższe zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym, a z drugiej strony istnieje również Fundacja Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości która posiada biura i inkubatory w całym kraju. Różnica między tymi dwoma pojęciami tkwi w ich zapisie, a konkretnie w dużych lub małych literach używanych do zapisu.

Gdy mówimy o akademickich inkubatorach przedsiębiorczości, chodzi o inkubatory będące instytucjami podległymi uczelniom wyższym, przy których zostały utworzone na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Z kolei gdy mówimy o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości, mamy na myśli fundację prowadzącą siatkę inkubatorów w całym kraju. Warto pamiętać o różnicach w zapisie, bowiem są to niezwiązane ze sobą podmioty – należy jednak zaznaczyć, że w obu przypadkach również używany jest skrót AIP.

Czy inkubator przedsiębiorczości jest płatny?

Tak, inkubatory przedsiębiorczości są płatne.

Inkubatory przedsiębiorczości są płatne – w większości wypadków jest to płatność miesięczna która wynosi od 200 do 500 zł, w zależności od miasta, w którym inkubator przedsiębiorczości jest prowadzony, a także od zakresu dodatkowych usług, jakie inkubator przedsiębiorczości oferuje swoim rezydentom.

Czy są jakieś alternatywy dla inkubatora przedsiębiorczości?

Tak, przede wszystkim przedsiębiorcy mogą działać bez zakładania działalności gospodarczej, jeżeli ich przychód nie przekracza 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Mówimy wtedy o tzw. nierejestrowanej działalności gospodarczej.

W przypadku przestrzeni biurowych, można skorzystać z biur coworkingowych bądź też Parków Technologicznych, które również mogą oferować ciekawe szkolenia oraz dodatkowe usługi w ramach płaconego abonamentu. Dodatkowo warto wspomnieć o podmiotach takich jak akceleratory, skupiających się głównie na podnoszeniu kompetencji przedsiębiorców.

Inkubatory przedsiębiorczości w Polsce – lista inkubatorów przedsiębiorczości

 1. Inkubatory przedsiębiorczości w Krakowie – lista
 2. Inkubatory przedsiębiorczości w Warszawie – lista
 3. Inkubatory przedsiębiorczości we Wrocławiu – lista
 4. Inkubatory przedsiębiorczości w Poznaniu – lista
 5. Inkubatory przedsiębiorczości w Gdańsku – lista
 6. Inkubatory przedsiębiorczości w Katowicach – lista
 7. Inkubatory przedsiębiorczości w Rzeszowie – lista
 8. Inkubatory przedsiębiorczości w Łodzi – lista
 9. Inkubatory przedsiębiorczości w Szczecinie – lista
 10. Inkubatory przedsiębiorczości w Lublinie – lista
 11. Inkubatory przedsiębiorczości w Toruniu – lista
 12. Inkubatory przedsiębiorczości w Opolu – lista
 13. Inkubatory przedsiębiorczości w Białymstoku – lista
 14. Inkubatory przedsiębiorczości w Kaliszu – lista

Inkubatory przedsiębiorczości w Krakowie – lista

KrakówAIP Krakówwww.aipkrakow.pl
KrakówAkademicki Inkubator Przedsiębiorczości Jagiellońskie Centrum Innowacjiwww.jagiellonskiecentruminnowacji.pl
KrakówAkademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowiewww.oldwww.upjp2.edu.pl/akademicki-inkubator-przedsiebiorczosci/akademicki-inkubator-przedsiebiorczosci
KrakówInkubator Przedsiębiorczości Nowa Hutawww.inkubatornh.pl
KrakówInkubator Twój Startupwww.twojstartup.pl/oddzialy/centrum-przedsiebiorczosci-krakow
KrakówEuropejska Fundacja Wspierania Przedsiębiorczościwww.efwp.pl/kontakt

Inkubatory przedsiębiorczości w Warszawie – lista

WarszawaInkubator Twój Startup – Centrum Przedsiębiorczości Warszawawww.twojstartup.pl/oddzialy/centrum-przedsiebiorczosci-warszawa/
WarszawaInkubator Innowacyjności Politechniki Warszawskiejwww.cziitt.pw.edu.pl/inkubator
WarszawaInkubator Twój Startupwww.twojstartup.pl/oddzialy/centrum-przedsiebiorczosci-warszawa
WarszawaInkubator Centrum Przedsiębiorczości Smolnawww.firma.um.warszawa.pl/inkubator
WarszawaFirma dla Każdegowww.firmadlakazdego.pl
WarszawaAkademia Finansów Vistulawww.aip.link/coworki/warszawa
WarszawaInkubator Uniwersytetu Warszawskiegowww.iuw.edu.pl/pl

Inkubatory przedsiębiorczości we Wrocławiu – lista

WrocławInkubator Twój Startup – Centrum Przedsiębiorczości Wrocławwww.twojstartup.pl/oddzialy/centrum-przedsiebiorczosci-wroclaw
WrocławPolitechnika Wrocławska Akademicki Inkubator Przedsiębiorczościwww.inkubator.pwr.wroc.pl
WrocławDolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczościwww.technologpark.pl/oferta-wpt/inkubatory-przedsiebiorczosci/daip
WrocławIntegracyjny Inkubator Przedsiębiorczościwww.technologpark.pl/integracyjny-inkubator-przedsiebiorczosci
WrocławinQUBE Uniwersytecki Inkubator Przedsiębiorczościwww.inqube.pl
WrocławDolnośląski Inkubator Przedsiębiorczościwww.dolnoslaskiinkubator.pl
WrocławAkademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Przyrodniczegowww.upwr.edu.pl/wspolpraca/akademicki-inkubator-przedsiebiorczosci
WrocławBiznes Zonewww.biznes-zone.com
WrocławInkubator Centrum Wspierania Przedsiębiorczościwww.cwp.wroclaw.pl

Inkubatory przedsiębiorczości w Poznaniu – lista

PoznańInkubator Twój Startup – Centrum Przedsiębiorczości Poznańwww.twojstartup.pl/oddzialy/centrum-przedsiebiorczosci-poznan
PoznańInkubator Przedsiębiorczości Nobel Towerwww.nobeltower.pl/inkubator.html
PoznańAIP Stary Browar, Uniwersytet Ekonomicznywww.aip.link/coworki/poznan
PoznańAkademicki Inkubator Przedsiębiorczości Politechniki Poznańskiejwww.aip.put.poznan.pl
PoznańPreinkubator Akademicki UAMwww.ucitt.pl/preinkubator/index.php
PoznańInkubator Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowegowww.pptp.pl/wynajem/inkubator

Inkubatory przedsiębiorczości w Gdańsku – lista

GdańskInkubator Starterwww.inkubatorstarter.pl/strefa-biurowa
GdańskInkubator Twój Startup – Centrum Przedsiębiorczości Gdańskwww.twojstartup.pl/oddzialy/centrum-przedsiebiorczosci-gdansk
GdańskInkubator Technologiczny Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznegowww.gpnt.pl/startupy
GdańskInkubator AIP – Politechnika Gdańskawww.aip.link/coworki/gdansk

Inkubatory przedsiębiorczości w Katowicach – lista

KatowiceMiejski Inkubator Przedsiębiorczości rawa.inkwww.rawaink.katowice.eu
KatowiceŚląski Inkubator Przedsiębiorczościwww.inkubatorsl.pl
KatowiceAIP Uniwersytet Śląski w Katowicachwww.aip.link/coworki/katowice
KatowiceInkubator Twój Startup – Centrum Przedsiębiorczości Śląskwww.twojstartup.pl/oddzialy/centrum-przedsiebiorczosci-slask

Inkubatory przedsiębiorczości w Rzeszowie – lista

RzeszówInkubator Twój Startupwww.twojstartup.pl/oddzialy/oddzial-rzeszow
RzeszówInkubator Technologiczny Samsungwww.startupinkubator.pl
RzeszówInkubator Technologiczny Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznegowww.inkubator.rarr.rzeszow.pl

Inkubatory przedsiębiorczości w Łodzi – lista

ŁódźInkubator Twój Startupwww.twojstartup.pl/oddzialy/centrum-przedsiebiorczosci-lodz
ŁódźŁódzki Inkubator Przedsiębiorczościwww.larr.pl/lodzki-inkubator-przedsiebiorczosci
ŁódźAIP Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętnościwww.aip.link/coworki/lodz
ŁódźInkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Medycznego w Łodziwww.ciitt.umed.pl/ip

Inkubatory przedsiębiorczości w Szczecinie – lista

SzczecinInkubator Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczeciniewww.innowacje.zut.edu.pl/inkubator
SzczecinAkademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Szczecińskiegowww.inkubator.usz.edu.pl
SzczecinInkubator Twój Startupwww.twojstartup.pl/oddzialy/oddzial-szczecin

Inkubatory przedsiębiorczości w Lublinie – lista

LublinInkubator Przedsiębiorczości Lublinwww.inkubator.biz.pl
LublinAIP Lublin Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lubliniewww.aip.link/coworki/lublin
LublinLubelski Inkubator Technologii Informatycznychwww.it-inkubator.pl

Inkubatory przedsiębiorczości w Toruniu – lista

ToruńRegionalny Inkubator Przedsiębiorczości Toruńwww.kpfp.org.pl/regionalne-inkubatory-przedsiebiorczosci/torun
ToruńAkademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMKwww.biurokarier.umk.pl/inkubatory-przedsiebiorczosci
ToruńInkubator Twój Startupwww.twojstartup.pl/oddzialy/oddzial-torun

Inkubatory przedsiębiorczości w Opolu – lista

OpoleAkademicki Inkubator Przedsiębiorczości UOwww.inkubator.uni.opole.pl
OpoleOpolski Inkubator Przedsiębiorczościwww.spp.opole.pl/inkubator.html
OpoleInkubator Przedsiębiorczości Park Naukowo-Technologicznywww.pnt.opole.pl
OpoleInkubator Twój Startupwww.twojstartup.pl/oddzialy/oddzial-opole

Inkubatory przedsiębiorczości w Białymstoku – lista

BiałystokInkubator Politechniki Białostockiejwww.inkubatorpb.pl
BiałystokAIP Uniwersytet w Białymstokuwww.aip.link/cowork/bialystok
BiałystokBiałostocki Park Naukowo-Technologiczny – Inkubatorwww.bpnt.bialystok.pl
BiałystokInkubator Twój Startupwww.twojstartup.pl/oddzialy/oddzial-bialystok

Inkubatory przedsiębiorczości w Kaliszu – lista

KaliszKaliski Inkubator Przedsiębiorczościwww.inkubator.kalisz.pl
KaliszAkademicki Inkubator Przedsiębiorczościwww.akademia.kalisz.pl